Wycinają drzewa, bo to m.in. sposób na walkę z suszą. Nadleśnictwo Brzeg w 2020 roku odnowi 130 hektarów lasów

Materiał partnera zewnętrznego : Opolskie lasy - odcinek realizowany we współpracy z Nadleśnictwem Brzeg
Na terenie brzeskiego nadleśnictwa pojawi się niebawem 224 tys. sadzonek drzew iglastych oraz 288 tys. drzew liściastych.
Na terenie brzeskiego nadleśnictwa pojawi się niebawem 224 tys. sadzonek drzew iglastych oraz 288 tys. drzew liściastych. Nadleśnictwo Brzeg
Ponad pół miliona nowych drzew posadzi w 2020 roku Nadleśnictwo Brzeg, w sumie odnowionych zostanie 130 hektarów lasów. To między innymi jest sposób na walkę z suszą.

Jak każdego roku wiosną, Nadleśnictwo Brzeg przystąpiło do akcji odnawiania lasu. Chodzi o sadzenie nowych drzew, w miejsce tych wyciętych.

Stare drzewa zostały ścięte, bo osiągnęły swój wiek dojrzałości, czyli tzw. rębności albo zostały zniszczone w wyniku różnego rodzaju klęsk: przez pożary, silne wiatry, suszę czy szkodniki.

Wyróżniamy dwa sposoby odnawiania lasu: sztuczne i naturalne.

Sztuczne odbywa się przez sadzenie lub siew, natomiast naturalne powstaje samoistnie z nasion pozostawionych w tym celu drzew tzw. nasienników oraz z drzew, które rosną w najbliższym sąsiedztwie odnawianej powierzchni - tłumaczy Bartłomiej Kastelik, nadleśniczy Nadleśnictwa Brzeg.

Przy odnawianiu lasu bardzo ważne jest dostosowanie składu gatunkowego zakładanej uprawy do typu siedliska leśnego, ponieważ różne drzewa, mają różne wymagania siedliskowe i to co służy jednym gatunkom, może być dla innych niekorzystne.

W tym roku w Nadleśnictwie Brzeg odnowionych zostanie 130 hektarów lasów, z czego 120 zostanie odnowionych sztucznie, a 10 naturalnie.

Sadzonki do odnowień wyprodukowaliśmy we własnej szkółce w Barucicach - dodaje Bartłomiej Kastelik.

Na terenie brzeskiego nadleśnictwa pojawi się niebawem 224 tys. sadzonek drzew iglastych (sosna, świerk, i modrzew) oraz 288 tys. drzew liściastych (dąb, buk, olcha, klon i jawor). Leśnicy wysieją również 38 kg nasion sosny zwyczajnej na powierzchni 34,5 hektara.

Co ważne, nowe drzewa lepiej znoszą suszę, bo ich system korzeniowy lepiej przystosowuje się do trudniejszych warunków - kończy Bartłomiej Kastelik.

Więcej w materiale wideo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska