Wydatki na święta. Większość Polaków okroiło zakupy świąteczne. Najwięcej osób wydało pomiędzy 500 zł a 1 tys. zł

Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Więcej osób niż przed rokiem zdecydowało się spędzić te święta nieco skromniej – komentuje ekspertka z KRUK S.A.
– Więcej osób niż przed rokiem zdecydowało się spędzić te święta nieco skromniej – komentuje ekspertka z KRUK S.A. Dariusz Bloch/ Polska Press
56 proc. Polaków z rozwagą podeszło do zaplanowania wydatków świątecznych. Wielu z nich okroiło swoje zakupy świąteczne w porównaniu do tych sprzed roku, aby zmieścić się w takim samym budżecie, jak w 2021 roku. Z drugiej strony niemal co trzeci badany nie rezygnował z niczego. – Niemal w każdym województwie najwięcej mieszkańców wydała na świąteczne zakupy od 500 do 1000 zł – komentuje Agnieszka Salac z KRUK S.A.

Wigilia będzie nas kosztowała więcej niż przed rokiem

Oskar Sękowski oraz Bartosz Turek z HRE Investments w swojej analizie sprawdzili ceny 42 produktów potrzebnych do przyrządzenia 12 potraw w 7 czołowych sklepach w Polsce. Jak wyjaśniają - „cel był taki, żeby na stół podczas wieczerzy trafiły własnoręcznie przyrządzone potrawy dla 10 osób”: barszcz z uszkami, zupa grzybowa, karp, dwa rodzaje śledzia, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem i miodem, sernik, piernik, makowiec oraz kompot z suszu.

– Niestety, okazało się, że w ciągu ostatniego roku podrożały wszystkie produkty**, których ceny monitorujemy. Najbardziej z wigilijnego koszyka podrożał król wigilijnego stołu, czyli karp**. W ciągu roku kilogram tej ryby podrożał niemal o połowę (43 proc.). Teraz trzeba na niego wydać średnio prawie 33 złote – wskazują.

Domowe budżety w ryzach

W tegorocznym badaniu wydatków świątecznych Polaków na zlecenie KRUK S.A. 29 proc. ankietowanych przyznało, że w tym roku na organizację świąt wydało więcej pieniędzy, bo nie chciało z niczego zrezygnować, a wszystko podrożało. Z kolei 18 proc. Polaków zadeklarowało niższe wydatki niż przed rokiem, bo postanowiło zrezygnować z kupna niektórych produktów. Natomiast 14 proc. badanych odpowiedziało, że wydało tyle samo pieniędzy, co w 2021 roku, ale kosztem rezygnacji z niektórych rzeczy. Taki sam odsetek (14 proc.) badanych wydał na organizację świąt tyle samo, co przed rokiem, ale znalazł tańsze zamienniki niektórych produktów. 13 proc. Polaków nie potrafiło oszacować swoich wydatków.

– Więcej osób niż przed rokiem zdecydowało się spędzić te święta nieco skromniej. Chociaż od 2 lat obserwujemy stałą tendencję do trzymania budżetu domowego w ryzach, w tym roku wzrosła liczba osób, które mimo panującej drożyzny, wydały mniej pieniędzy na świąteczne zakupy niż przed rokiem – komentuje Agnieszka Salach, rzeczniczka prasowa z KRUK S.A.

Jak Polacy finansują świąteczne zakupy

Połowa ankietowanych sfinansowała świąteczne zakupy z bieżących przychodów, ale 41 proc. z nich skorzystało równocześnie z oszczędności**. Tylko nieliczni deklarują, że skorzystali z pożyczek czy kredytów, podobnie, jak z zapożyczenia się u rodziny czy bliskich. Z pożyczki na święta skorzystało tylko 2 proc. ankietowanych. Taki sam odsetek badanych odpowiedział, że na przygotowanie świąt skorzystał ze wsparcia finansowego bliskich. Z kolei 1 proc. ankietowanych zdecydowało się na zaciągnięcie tzw. chwilówki**.

Ile wydaliśmy na świąteczne zakupy?

Co czwarty ankietowany wydał ogółem na świąteczne zakupy między 500 a 1000 zł. Z kolei 17 proc. badanych udało się zmieścić w świątecznym budżecie w wysokości od 300 do 500 zł. Jednak są też tacy, którzy postanowili przeznaczyć na ten cel do 300 zł i stanowią 12 proc. ogółu badanych. Wśród takich osób są głównie osoby prowadzące w pojedynkę gospodarstwo domowe.

Między 1000 a 1500 zł wydało 13 proc. osób, a 9 proc. zadeklarowała wydatek między 1500 a 2000 zł. Jedynie 5 proc. ankietowanych na organizację świąt przeznaczyło więcej niż 2000 zł.

Niemal w każdym województwie najwięcej mieszkańców wydała na świąteczne zakupy od 500 do 1000 zł. Wyjątek stanowi województwo lubuskie, w którym najwięcej mieszkańców (28 proc.) zadeklarowało, że na organizację świąt przeznaczyli między 1000 a 1500 zł, a także województwo warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie, gdzie największa liczba mieszkańców przeznaczyła na świąteczne zakupy niższe kwoty – między 300 a 500 zł – komentuje Salach.

– Warto zauważyć, że to właśnie w województwie lubuskim – jak pokazuje badanie – jest największy odsetek osób, które zdecydowały się wziąć pożyczkę na święta (7 proc. spośród 2 proc. deklarujących pożyczkę). Oznacza to, że szczególnie te osoby powinny dokładnie kontrolować swoje domowe budżety, aby nie wejść w nowy rok z długami – dodaje.

Rezygnujemy z prezentów?

Niemal co dziesiąty ankietowany odpowiedział, że nie kupuje prezentów świątecznych, z czego 3 proc. badanych przyznała, że zdecydowała się na zakup prezentów mikołajkowych 6 grudnia i teraz pod choinkę nie robi już żadnych podarunków. W porównaniu do ubiegłego roku liczba osób, które zrezygnowały z prezentów pod choinką wzrosła o około 3 proc. w porównaniu do 2021 roku.

Największa grupa ankietowanych, (17 proc.) odpowiedziała z kolei, że na same wydatki dotyczące prezentów przeznaczyła między 300 a 500 złotych. 14 proc. zmieściło się w kwotach między 200 a 300 złotych. Są również osoby, które zmieściły się z wydatkami prezentowymi w kwocie między 100 a 200 zł - stanowią one 13 proc. badanych, a co dziesiąty ankietowany pozostał przy symbolicznych podarunkach, aby zmieścić się z wydatkami w łącznej wysokości do 100 zł.

– Jak wynika z naszego badania świątecznego, dla wielu osób nie może zabraknąć prezentów pod choinką. Wiele wskazuje na to, że większość osób już wcześniej miała na uwadze taki wydatek i wcześniej odłożyła na ten cel pieniądze – komentuje ekspertka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wydatki na święta. Większość Polaków okroiło zakupy świąteczne. Najwięcej osób wydało pomiędzy 500 zł a 1 tys. zł - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska