Wydział Filologiczny UO w nowej strukturze: 1200 studentów, 20 kierunków, kształcenie w 9 językach

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zdjęcia studentów wydziału z sesji promocyjnej zorganizowanej pod kierownictwem ówczesnego prodziekana dr Jarosława Bogackiego.
Zdjęcia studentów wydziału z sesji promocyjnej zorganizowanej pod kierownictwem ówczesnego prodziekana dr Jarosława Bogackiego. Nikodem T.Jacuk
W nowej strukturze szykujemy się do ewaluacji dwóch dyscyplin naukowych i otwieramy studia doktoranckie z językoznawstwa i literaturoznawstwa - mówi dr Elżbieta Szymańska-Czaplak, dziekan Wydziału Filologicznego UO.

Kończący się rok akademicki był dużym wyzwaniem, początkowo głównie naukowym i organizacyjnym, a jak się okazało również dydaktycznym - podsumowuje dr Elżbieta Szymańska-Czaplak, dziekan.

- W nowej strukturze miejsce instytutów językowych zajęły instytuty dyscyplinowe, zorientowane na badania w zakresie językoznawstwa, literaturoznawstwa i kulturoznawstwa. Oznaczało to nowe rozdanie dla 120 pracowników, którzy z wyzwaniem poradzili sobie znakomicie – ocenia. Teraz wydział szykuje się do ewaluacji dwóch dyscyplin naukowych i otwiera studia doktoranckie z językoznawstwa i literaturoznawstwa.

Kształcenie na 20 kierunkach; przygotowanie absolwentów do pracy w kilku obszarach: dla biznesu, tłumaczeń, edukacji, instytucji kultury; 1200 studentów; studia w językach obcych: angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, czeskim, a także polskim jako obcym; możliwość wyboru programów dwujęzycznych, np. z hiszpańskim, włoskim, chińskim (English Philology, Lingwistyka stosowana) - tak w skrócie można przedstawić działalność wydziału, na którym znaczącą rolę odgrywa również kształcenie w zakresie Filologii polskiej, Edytorstwa, Kulturoznawstwa i Game Studies.

- Przyszli tłumacze mają okazję pracować w specjalistycznych kabinach i wykorzystywać programy komputerowe wspomagające pracę tłumacza. Studenci polonistyki, anglistyki i germanistyki mogą zdobyć przygotowanie do pracy nauczyciela we wszystkich typach szkół, a ukończenie kierunku Logopedia uprawnia do wykonywania zawodu logopedy - kontynuuje pani dziekan.

Wszystkie kierunki neofilologiczne są prowadzone we współpracy z opolskim biznesem, np. Języki czeski w sektorze usług, Języki obce w służbie publicznej, a w szczególności te realizowane jako profil praktyczny: Język angielski w turystyce i English Philology, Business English.

Od przyszłego roku studenci kierunku Język biznesu będą objęci pilotażowym programem kształcenia z wykorzystaniem technologii umożliwiających symulację pracy w warunkach typowych dla firm świadczących nowoczesne usługi dla biznesu.
Studenci Wydziału Filologicznego biorą udział w licznych projektach międzynarodowych, wyjeżdżają na studia i praktyki do partnerów zagranicznych, z którymi podpisano 120 umów.

- Proces internacjonalizacji naszych studentów dokonuje się również w trakcie ich codziennych zajęć w Opolu – na Wydziale kształci się bowiem 250 studentów międzynarodowych, głównie na 5 kierunkach prowadzonych całkowicie w języku obcym: English Philology, English in Public Communication, Master of Liberal Arts, Germanistik, Język polski od podstaw z językiem niemieckim - wymienia dziekan dr Elżbieta Szymańska-Czaplak.

- Kończący się rok akademicki jednoznacznie określił nasz priorytet na najbliższą przyszłość: upowszechnienie wykorzystywania platform edukacyjnych. Z pewnością będziemy też pogłębiać współpracę międzynarodową naszych pracowników i studentów w ramach konsorcjum uniwersytetów europejskich FORTHEM - podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska