Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej razem z PNT w Opolu zorganizował warsztaty w ramach Klastra MERGEurope

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Klaster Merge to międzynarodowe stowarzyszenie, w którego skład wchodzą uczelnie, firmy i jednostki badawcze z Polski, Niemiec, Belgii, Hiszpanii czy Czech. Klaster zajmuje się nowymi technologiami w zakresie konstrukcji lekkich oraz materiałów. W spotkaniu na Politechnice wzięli udział przedstawiciele PO, PNT w Opolu oraz przedstawiciele innych renomowanych uczelni oraz firm.

Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej razem z PNT w Opolu zorganizował międzynarodowe warsztaty w ramach Klastra MERGEurope.

Klaster Merge to międzynarodowe stowarzyszenie, w którego skład wchodzą uczelnie, firmy i jednostki badawcze z Polski, Niemiec, Belgii, Hiszpanii czy Czech. Klaster zajmuje się nowymi technologiami w zakresie konstrukcji lekkich oraz materiałów.

W spotkaniu na Politechnice wzięli udział przedstawiciele PO, PNT w Opolu, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Techniczo-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Bydgoskiego Klastra Przemysłowego, Saxion University of Applied Sciences TPAC (ThermoPlastic composites Application Centre), Chemnitz University of Technology (lidera w klastrze MERGEurope). Wizyta miała charakter roboczy, a zadaniem jej uczestników było omówienie zaplanowanych do realizacji projektów. . Wizyta w Opolu podzielona była na dwie części. W pierwszej zwiedzano opolskie firmy, w drugiej Park Naukowo-Technologiczny. - mówi prof. Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.

Jedną z nich były MMSystemy w Kątach Opolskich. Ta firma produkuje elementy stalowe i aluminiowe dla światowych liderów w branży motoryzacyjnej. Od kilku lat współpracuje także z Politechniką Opolską Drugim punktem spotkania było zwiedzanie Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Uczestnicy spotkania wzięli także udział w warsztatach, podczas których pracowali przede wszystkim nad szczegółami wspólnych projektów realizowanych w ramach projektu „Lightweight Innovation Network” (sieci „lekkich” innowacji). Była mowa o polimerach czy wytrzymałości materiałów lekkich.

Własny projekt przedstawili także pracownicy Wydziału Mechanicznego, którzy zajmą się recyklingiem starych opon. - Do tej pory zużyte opony były zazwyczaj spalane jako paliwa alternatywne, teraz z uwagi na unijne obostrzenia związane z poziomem tzw. wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, trzeba poszukiwać dla nich nowych zastosowań. To będzie główny cel projektu. W części, za którą odpowiedzialny jest Wydział Mechaniczny chodzi nie tylko o stworzenie tych nowych produktów, ale także o zbadanie ich wpływu na środowisko - precyzuje prof. Król.

Spotkanie było konsekwencją współpracy, która trwa od lat. Zaczęło się od tego, że naukowcy z działającego w Chemnitz klastra Merge zaprosili do współpracy opolan. Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem była konferencja Bridge łącząca biznes i naukę. Dobrym duchem tego przedsięwzięcia jest pochodzący z Opolszczyzny prof. Lothar Kroll z Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz.

Zobacz też: Opolskie Info [16.02.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska