Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej uzyskał status Regionalnej Inicjatywy Doskonałości

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Rektor politechniki, prof. Marek Tukiendorf i prodziekan Wydziału Mechanicznego dr hab. inż. Adam Niesłony, prof. PO.
Rektor politechniki, prof. Marek Tukiendorf i prodziekan Wydziału Mechanicznego dr hab. inż. Adam Niesłony, prof. PO. Sławoj Dubiel
Projekt zgłoszony przez opolan do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego był jednym z zaledwie trzech wybranych do finansowania z Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Pieniądze i cały pakiet rozwiązań przygotowany w ramach systemu grantowego, jakim jest Regionalna Inicjatywa Doskonałości przyznane zostały dla dyscypliny inżynieria mechaniczna i wykorzystane zostaną na podniesienie jakości nauki - wyjaśniał „Wiadomościom Uczelnianym PO” prodziekan ds. nauki Wydziału Mechanicznego dr hab. inż. Adam Niesłony, prof. PO, autor zwycięskiego projektu.

- Będzie można wydać je na sprzęt laboratoryjny, ściągnięcie zagranicznych specjalistów, czy wsparcie szczególnie aktywnych pracowników, również w postaci dodatkowych wynagrodzeń. Pole manewru mamy duże - ocenił prof. Niesłony.
Wydział otrzyma na ten cel 12 mln zł, podzielone na cztery transze: co rok po 3 mln zł. Po każdym roku finansowania beneficjenci będą musieli rozliczyć się i wykazać, że dobrze gospodarują pieniędzmi oraz odnotowują sukcesy, wyrażające się między innymi we wzroście liczby patentów.

Projekt zgłoszony przez opolan do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego był jednym z zaledwie trzech wybranych do finansowania z Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Rektor politechniki, prof. Marek Tukiendorf na spotkaniu w sprawie projektu zauważył, że sama idea Regionalnej Inicjatywy Doskonałości, jako narzędzia wsparcia dla mniejszych, niekoniecznie flagowych uczelni w kraju– to efekt prac nad nową ustawą o nauce i szkolnictwie wyższym.

- Będzie to jeden z pierwszych mechanizmów „ekstrapromowania” za dorobek naukowy, a ponieważ dyscyplina inżynieria mechaniczna to dyscyplina znacznie szersza, niż dotychczasowa mechanika i budowa maszyn, ten mechanizm będzie obejmował nie tylko pracowników Wydziału Mechanicznego - dodał rektor Tukiendorf.

Dr hab. inż. Anna Król, prof. PO, dyrektor Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT) oraz prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Mechanicznego dodała, że Regionalna Inicjatywa Doskonałości będzie komplementarnym projektem dla kierowanego przez nią centrum. Przypomnijmy, że uruchomiono je we wrześniu br.

- Wspólnie zastanowimy się, jak rozdysponować środki z obu projektów, aby nie dublować się przy zakupie sprzętu, tylko stworzyć centrum laboratoryjne dla inżynierii mechanicznej, które pokryje zapotrzebowanie nas wszystkich. Będziemy również współpracować w zakresie wymiany międzynarodowej, w której mamy już przetarte ścieżki - mówiła prof. Król „Wiadomościom Uczelnianym PO”.

OPOLSKIE INFO [23.11.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska