Wydział Teologiczny UO przygotował list do maturzystów. Zaprasza na studia. Jest nowy kierunek. Ale to inny może zaskoczyć

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Wymiana akademicka Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu w Monastyrze, Niemcy 2019.
Wymiana akademicka Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu w Monastyrze, Niemcy 2019. awrchiwum WT UO
Teologia kanoniczna to nowy kierunek dla magistrów teologii, którzy chcą rozpocząć etap studiów zmierzający do uzyskania licencjatu rzymskiego i podjęcia studiów doktoranckich. Ale nie tylko teologiczne studia można podjąć na tym wydziale.

Najpopularniejszym kierunkiem na Wydziale Teologicznym UO jest, co zrozumiałe, teologia, zarówno kapłańska jak i katechetyczno-pastoralna. W liście skierowanym do tegorocznych maturzystów przedstawiciele wydziału zapraszają na studia z teologii, ale nie tylko.

- Nasi studenci oraz pracownicy często spotykają się z pytaniem: co można robić po teologii? Odpowiedź tylko z pozoru jest jednoznaczna: oczywiście można być księdzem, można nauczać katechezy - mówi ks. dr. hab. Mateusz R. Potoczny, prof. UO, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

- Jednakże przykłady naszych absolwentów pokazują, że studia teologiczne ze względu na interdyscyplinarność nauk humanistycznych dają dobre przygotowanie także do innych profesji. Poza tym wielu pracodawców zwraca uwagę na jeszcze jedną „wartość dodaną” naszych absolwentów: pracodawcy zakładają, że studia teologiczne wyrabiają kręgosłup moralny, stąd nierzadko absolwenci na starcie cieszą się nieco większym zaufaniem niż ich kontrkandydaci. Wielokrotnie zdarzało się, że właśnie to przeważało w zatrudnieniu naszego absolwenta – są pracodawcy, którzy jasno deklarują, że pracownika da się nauczyć fachu, ale wartości musi przynieść ze sobą - argumentuje prodziekan.

Zaskoczeniem dla niektórych może być prowadzenie na tym wydziale kierunku Turystyka i kultura śródziemnomorska. Tymczasem cieszy się on dużym zainteresowaniem. - Bogata oferta programowa studiów licencjackich i magisterskich oraz możliwości poznawania świata wraz z jego szerokim wachlarzem kultur czynią z tych studiów prawdziwą przygodę - ocenia ks. prodziekan.

W ostatnich latach nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się Nauki o rodzinie. - Trochę szkoda, bo to kierunek ważny i przyszłościowy. Absolwenci są przygotowani do pracy w różnych instytucjach pomagających rodzinom w wielu profesjonalnych organizacjach oraz w agendach samorządowych - stwierdza ks. Mateusz R. Potoczny.

Na WT UO jest obecnie 240 studentów oraz 34 pracowników naukowo-dydaktycznych.

W nowym roku obok już istniejących kierunków otwarty zostanie nowy – teologia kanoniczna. Jest to studium przeznaczone dla tych, którzy posiadając już tytuł magistra teologii chcieliby kontynuować swoją naukową przygodę i rozpocząć etap studiów zmierzający do uzyskania licencjatu rzymskiego, który – dla jeszcze bardziej zainteresowanych – w przyszłości może stać się początkiem studiów doktoranckich.

- Chcielibyśmy, aby WT UO był bardziej obecny w naszym lokalnym środowisku. Stąd chcemy otworzyć się na współpracę ze szkołami oraz instytucjami samorządowymi. Planujemy zaproponować prelekcje gościnne dotyczące chociażby kwestii etycznych w biznesie, medycynie czy polityce. Jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy - zapowiada prodziekan wydziału.

Planowane jest rozszerzenie współpracy międzynarodowej z Indiami oraz organizacja kilku ważnych dla teologii sympozjów naukowych.

W planach jest też kontynuacja summer school dla studentów teologii z Europy środkowej (w tym roku z oczywistych względów ów program został zawieszony, ale mamy nadzieję na jego kontynuację w przyszłym roku).

- Mijający rok akademicki stanowił dla nas, podobnie zresztą jak dla innych wydziałów, duże wyzwanie związane z nową ustawą o szkolnictwie wyższym oraz z nową organizacją strukturalną - podsumowuje ks. dr. hab. Mateusz R. Potoczny, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

- Trzeba przyznać, że mimo początkowych obaw nasza jednostka bardzo dobrze poradziła sobie ze wszystkimi wyzwaniami. Jeśl idzie o kadrę, to czas ten zaowocował kilkoma ważnymi awansami naukowymi naszych pracowników (3 profesury, dwie habilitacje). Nasi pracownicy zostali również członkami ważnych gremiów naukowych, m.in. Komisji Ewaluacji Nauki (ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser) oraz Polskiej Akademii Nauk (ks. dr. hab. Krystian Kałuża, prof. UO; ks. dr hab. Rajmund Porada, prof. UO; ks. dr hab. Konrad Glombik, prof. UO) - kontynuuje ks. prodziekan.

W pierwszym semestrze ks. Potoczny podkreśla aktywność we współpracy międzynarodowej – m.in. kontynuację wymiany akademickiej z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu w Monastyrze w Niemczech oraz z Wydziałem Teologii Prawosławnej w Krajowej w Rumunii.

- Do ważnych wydarzeń należy zaliczyć także listopadową bardzo dużą ekumeniczną konferencję naukową, w której brali udział goście z licznych ośrodków zagranicznych. - kontynuuje prodziekan - Nasz wydział współorganizował także szereg konkursów lokalnych i ogólnopolskich dla uczniów szkół podstawowych i średnich (m.in. Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie)

- Sytuacja związana z pandemią oczywiście nas zaskoczyła, jednak bardzo szybko udało się wdrożyć założenia zdalnego nauczania i na dzień dzisiejszy nie mamy żadnych opóźnień. Zarówno wykładowcy jak i studenci bardzo odpowiedzialnie podeszli do tej kwestii. Mimo pandemii bez przerwy działała również nasza Redakcja Wydawnictw, przez co nie było opóźnień ani w wydawaniu czasopism, ani monografii naukowych. Na początku maja br. udało się również utworzyć przy Wydziale Instytut Badań nad Teologią i Duchowością Dalekiego Wschodu, który jest pomyślany jako think tank wspierający inicjatywy Kościoła w Polsce - wyjaśnia Mateusz R. Potoczny.

- Biorąc pod uwagę dydaktykę naszej jednostki oraz pracę naukową naszych wykładowców liczymy na wysokie oceny ostatecznej ewaluacji. Czy to się uda? – dziś trudno powiedzieć. Robimy wszystko, aby Wydział Teologiczny na nowo stał się prawdziwą perłą w koronie UO - kontynuuje ks. prodziekan.

W roku akademickim 2021/22 WT planuje otworzyć kierunek Teologia chrześcijańskiego Orientu. Będą to dwustopniowe studia poświęcone zagadnieniom chrześcijańskiego Wschodu, który stanowi niezwykłe bogactwo kultur, języków i tradycji, często zupełnie nieznanych ludziom Zachodu. Ciekawostką jest, że kierunek ten w całości ma być prowadzony systemem e-learningowym z dużą obecnością języka angielskiego.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska