Wygraj wycieczkę. Poznaj Chiny

Redakcja
Wykute w skałach świątynie i posągi, niewiarygodna Terakotowa Armia czy widoczny z kosmosu Wielki Mur Chiński. Kto wybierze się do Chin, temu nie zabraknie turystycznych atrakcji.
Jaskinie Mogao

Zabytki Chin

Poznaj kilka z nich i wybierz swoją ulubioną.

Wyślij SMS i wygraj 9-dniową wycieczkę do Chin!
Na tę ekscytującą wyprawę ma szansę pojechać ktoś, kto najpierw weźmie udział w głosowaniu na najatrakcyjniejszy zabytek Chin, a potem wygra konkurs wiedzy o tym kraju zorganizowany przez nto i Instytut Konfucjusza.

Jak się włączyć do gry o wyjazd do Chin? Wybierz z listy 10 chińskich atrakcji turystycznych tę, która podoba Ci się najbardziej. Zagłosuj na nią, wysyłając SMS z wpisanym w treść wiadomości prefiksem przypisanym danej atrakcji. Koszt SMS-a 2,46 z VAT.

1. Wielki Mur Chiński
Głosuj wysyłając SMS o treści wycieczka.1.imienazwisko na nr 72466

Największa budowla na ziemi, mierzy 2400 km. Wzdłuż budowli postawiono ok. 20 tysięcy wież obserwacyjnych. Poza główną nitką muru jest wiele dodatkowych nitek biegnących równolegle. Mur zaczął powstawać w VI w p.n.e.

2. Qufu
Głosuj wysyłając SMS o treści wycieczka.2.imienazwisko na nr 72466
Miasto we wschodnich Chinach w prowincji Szantung, legendarne miejsce urodzin Konfucjusza. Podczas pobytu warto tu zobaczyć Rezydencję Rodu Kong i Świątynię i Las Konfucjusza. Od 1994 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

3. Jaskinie Dziesięciu Tysięcy Buddów
Głosuj wysyłając SMS o treści wycieczka.3.imienazwisko na nr 72466

Świątynia poświęcona Buddzie, wykuta w wapiennych skałach ciągnących się wzdłuż rzeki Yi He niedaleko miejscowości Longmen we wschodnich Chinach. Ściany jaskiń, w których mieszczą się świątynie, ozdobiono tysiącami płaskorzeźb Buddy.

4. Groty Yungang
Głosuj wysyłając SMS o treści wycieczka.4.imienazwisko na nr 72466
Kompleks skalnych świątyń poświęconych Buddzie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w pobliżu miasta Datong. Liczy sobie 252 grot, zdobi je ponad 50 tys. rzeźb Buddy. Największa z nich mierzy 17 m.

5. Jaskinie Mogło
Głosuj wysyłając SMS o treści wycieczka.5.imienazwisko na nr 72466
Zwane też Jaskiniami Tysiąca Buddów. Jest ich 492, znajdują się niedakleko miasta Dunhuang. Rzecz charakterystyczna - bogato zdobione sklepienia w kształcie kopuł. W ich centralnym punkcie znajdują się posągi Buddy.

6. Rzeźby skalne w Dazu
Głosuj wysyłając SMS o treści wycieczka.6.imienazwisko na nr 72466
Kompleks kilkudziesięciu tysięcy rzeźb wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w powiecie Dazu. Większość postaci powstała między IX a XIII wiekiem n.e. Oznaczono tu 75 chronionych stanowisk archeologicznych

7. Wielki Budda z Leshan
Głosuj wysyłając SMS o treści wycieczka.7.imienazwisko na nr 72466
Największy na świecie posąg Buddy mierzący bagatela 71 metrów. Wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zaprojektowany został tak, by stać na zboczu twarzą do pobliskich rozlewisk. Miał chronić miejscowych rybaków wypływających na łów.

8. Świątynia Nieba

Głosuj wysyłając SMS o treści wycieczka.8.imienazwisko na nr 72466
Kompleks, w którym podczas corocznych ceremonii taoistycznych, modlono się do Nieba o urodzaj. Zajmuje ponad 2,7 km² powierzchni i składa się z trzech głównych grup budynków. Wszystkie zostały zbudowane według ścisłych, filozoficznych reguł.
9. Sobór Świętej Zofii w Harbinie
Głosuj wysyłając SMS o treści wycieczka.9.imienazwisko na nr 72466
Jedna z siedemnastu cerkwi prawosławnych znajdujących się w Harbinie w północno-wschodnich Chinach, ale największa. Zbudowana na miejscu dawnje wojskowej. Powstawała w latach 1923-1932. Przez lata funkcjonowała jako magazyn. Dziś to zabytek klasy pierwszej.

10. Terakotowa Armia
Głosuj wysyłając SMS o treści wycieczka.10.imienazwisko na nr 72466
Zbiór 8 tys. figur z wypalonej gliny (terakoty), naturalnej wielkości, odkryta przypadkiem w połowie lat 70' ubiegłego wieku przez trzech bawiących się chłopców. Figurki zakopano podczas pogrzebu pierwszego chińskiego cesarza, Qin Shi, w 210 r. p.n.e. Miały go strzec i pomóc odzyskać władzę w życiu pozagrobowym. Każda z tysięcy figur jest inna. Ma inną minę, strój, układ ciała.

Głosowanie trwa od 17 do 31 października. Spośród osób, które wyślą SMS-em swoje głosy, system komputerowy wylosuje dziesiątkę finalistów, których zaprosimy (najpóźniej tydzień przed terminem finału) do konkursu z wiedzy o Chinach. Jego laureat pojedzie na 9-dniową wycieczkę.
Regulamin znajdziecie obok.

Patronem konkursu jest Instytut Konfucjusza w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska