Wygrana koszykarek Odry Brzeg w Poznaniu

Roman Baran/archiuwmZaktualizowano
Justyna Daniel (z piłką) zdobyła w środowym meczu najwięcej punktów dla brzeskiego zespołu. Roman Baran/archiuwm
Nasz zespół pokonał ostatni w tabeli ekstraklasy AZS 63:53.

AZS Poznań - Odra Brzeg 53:63 (8:14, 12:24, 16:16, 17:9)
AZS: Kędzia 11, Horodeńska 11 (3x3), Kotnis 10, Gawrońska 9 (3x3), Mistygacz - Drzewińska 10 (3x3), Petillon 2, Woźniak. Trener Ryszard Barański.
Odra: Kochubei 15 (2x3), Daniel 17 (2x3), Starling 10 (1x3), Żyłczyńska 6 (1x3), Ellis 11 - Kędra 2, Buszta 1, Małaszewska 1, Oses, Bolek. Trener Vadim Czeczuro.
Sędziowali: Marcin Bieńkowski i Karina Kamińska (oboje Warszawa). Widzów 100.

Po porażce z Lotosem Gdynia, która była piątą przegraną pod rząd brzeskiego zespołu, sytuacja Odry była nie do pozazdroszczenia. Nie tylko dlatego, że strefa spadkowa niebezpiecznie się zbliżyła do brzeżanek, ale również dlatego że kłopoty finansowe klubu przyczyniły się do tego, że Amerykanki grające w Brzegu odmówiły gry w ostatnim meczu. Okazało się jednak, że w Poznaniu nie tylko Ebony Ellis i Jessica Starling zagrały, ale i ich zespół odniósł bardzo ważne i pewne zwycięstwo.

- Udało nam się namówić nasze Amerykanki do gry, ale mimo wszystko nie mamy wielu powodów do radości - wyjaśniał Bolesław Garnczarczyk, prezes Odry. - Najprawdopodobniej to był ich ostatni występ w naszym zespole i wkrótce odlecą do domu. Niestety, nie otrzymaliśmy dofinansowania z urzędu miasta, a w związku z tym nasza sytuacja stała się krytyczna.

Pierwsza kwarta pokazała, jak ważne dla brzeskiego zespołu są zawodniczki zagraniczne. W pierwszych 10 minutach tylko one punktowały dla Odry i to one zapewniły jej prowadzenie 14:8. Polki jednak nie zamierzały się jednak tylko przyglądać poczynaniom swoich koleżanek i już w drugiej kwarcie pokazały na co je stać. W drugich 10 minutach bohaterką Odry była Justyna Daniel, która w całej kwarcie zdobyła aż 14 punktów. To jej “trójka" w 13. minucie dała brzeżankom prowadzenie 20:10, a kiedy akademiczki zmniejszyły stratę do czterech “oczek" ta sama zawodniczka powtórzyła swój wcześniejszy wyczyn i Odra ponownie zaczęła uciekać rywalkom, tym razem na większy dystans.

Przewaga zespołu trenera Vadima Czeczury szybko rosła i na koniec drugiej kwarty wynosiła już 18 punktów (38:20).

- Już dawno nasza gra tak dobrze nie wyglądała - chwalił swój zespół trener Czeczuro. - Tylko 20 straconych punktów świadczy o bardzo dobrej obronie, a w ataku pokazaliśmy rozsądną grę.

Wysokie prowadzenie po pierwszej połowie pozwoliło brzeżankom na kontrolowanie korzystnej dla nich sytuacji w trzeciej kwarcie. Najwyższe prowadzenie w niej miało miejsce tuż przed zakończeniem tej części, kiedy po trafieniu Natalii Małaszewskiej wynik brzmiał 52:30.

Przed rozpoczęciem decydującej odsłony Odra prowadziła 54:36 i nic już nie mogło zagrozić zwycięstwu brzeskiego zespołu.

W czwartej kwarcie zespół z Poznania próbował jeszcze odrobić straty i na jej początku zdołał zniwelować straty do 13 punktów, ale ta próba szybko została przez Odrę zatrzymana.

Już do końca spotkania zwycięstwo brzeskich koszykarek było niezagrożone, a to że AZS zmniejszył ostatecznie straty do 10 “oczek" było spowodowane głownie tym, że w ostatnich minutach w szeregach Odry występowały najmłodsze zawodniczki zespołu.

- Cieszę się, że mimo kłopotów dziewczyny pokazały siłę zespołu - mówił trener Czeczuro. - Cały czas jesteśmy jeszcze w grze i walczymy dalej.

Odra wygrała i obroniła się przed strefą spadkową, ale dalszy los klubu jest bardzo niepewny. - Jeżeli uda nam się dokończyć ten sezon to będzie dla nas doskonały wynik, ale na chwilę obecną trudno wyrokować, czy to nam się uda osiągnąć - podsumował prezes Garnczarczyk.

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u