MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy festiwal historyczny w Kędzierzynie-Koźlu

Tomasz Kapica
Mikołaj z Koźla
Mikołaj z Koźla
Na początku października odbędą się koncerty, wykłady i jarmarki przybliżające postać Mikołaja z Koźla.

Mikołaj z Koźla był zakonnikiem, żył 600 lat temu. Stworzył kodeks, który do dziś jest skarbnicą wiedzy o tamtych czasach. Autor umieścił w nim teologiczne refleksje i lekarskie rady, zapisy melodii gregoriańskich i frywolny wiersz erotyczny.

151-kartkowy rękopis zapisany na papierze czerpanym, oprawiony w deski, obciągnięty jasną skórą oraz spięty metalową klamrą, stanowi zabytek, na temat którego wypowiada się liczne grono naukowców

W dniach 7-9 października w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się I Festiwal Mikołaja z Koźla. Ma promować wiedzę o historii miasta, o jego korzeniach, tradycji artystycznej i społecznej, a przede wszystkim przybliżenie patrona festiwalu - Mikołaja z Koźla.

- Trzydniowy cykl imprez rozpocznie się w piątek konferencją historyczno-muzykologiczną pn. „Tradycja kozielskiego średniowiecza w kulturze współczesnego miasta” - wyjaśnia Jarosław Jurkowski, rzecznik prasowy prezydenta Kędzierzyna-Koźla. - Tego samego dnia wieczorem nastąpi prawykonanie utworów pochodzących z kodeksu Mikołaja z Koźla w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Sancti Casimiri.

W sobotę na kozielskim Rynku odbędzie się jarmark średniowieczny, a w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w ramach odsłony kameralistyki renesansu wystąpią Ars Cantus oraz zespół Jerycho.

Barokową niedzielę uświetni koncert organowy Jana Bokszczanina, a także koncert Anny Lubańskiej (mezzosopran) z towarzyszeniem zespołu Camerata Vistula.

Pomysłodawcą festiwalu jest Wojciech Wójcicki – muzykolog i producent muzyczny, a realizatorami Miejski Ośrodek Kultury, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Wydział Kultury, Sportu i Turystyki oraz Biuro Informacji i Promocji Miasta Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska