Wykładowca WSB w Opolu w czasie epidemii powrócił do dawnej pasji. Od kwietnia namalował ponad 70 obrazów

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Prof. Stanisław Korczyński w czasie epidemii wrócił do dawnej pasji... malowania obrazów farbami akrylowymi.
Prof. Stanisław Korczyński w czasie epidemii wrócił do dawnej pasji... malowania obrazów farbami akrylowymi. archiwum WSB Opole
Ponad 70 obrazów od kwietnia namalował prof. Stanisław Korczyński, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. – Czas izolacji w dobie koronawirusa wykorzystałem na powrót do mojej dawnej pasji – mówi.

Pedagogika i psychologia, a także metodologia badań pedagogicznych to główne zainteresowania zawodowe profesora Stanisława Korczyńskiego, który w czasie epidemii wrócił do dawnej pasji... malowania obrazów farbami akrylowymi.

- Do malowania zabrałem się całkiem przez przypadek jakieś dziesięć lat temu, próbując poprawić mój portret namalowany przez znajomą. Moja ingerencja wyszła kiepsko i temat zarzuciłem – wspomina prof. Stanisław Korczyński. – W czasie pandemii przypomniało mi się jednak o tym obrazie. Kupiłem więc farby i tym razem poprawka się udała. To był czas izolacji społecznej, więc pomiędzy sprawdzaniem prac moich studentów, miałem sporo czasu na stworzenie kolejnych prac – w całości moich.

Pokazywał je bliskim. Między innymi odtworzył z pamięci na płótnie dom rodzinny. - Rodzina się zachwyciła obrazem i zachęciła mnie do malowania kwiatów. Ustawiałem je we flakonach i tak się to wszystko rozpoczęło… - opowiada profesor WSB. – Chciałem się podszkolić i kupiłem książkę na temat tego, jak malować. Sporo wskazówek znalazłem też w internecie. Śledziłem rady praktyczne, jak pokazać kwiaty.

W sumie stworzył ponad 70 prac. - To nie tylko kwiaty. Spróbowałem z pejzażami, czterema porami roku. Bo trzeba zaznaczyć, że to wcale nie jest proste namalować zimę i śnieg – ocenia naukowiec.

Część z tych prac trafiło do przyjaciół i znajomych profesora, do siedziby WSB a inne mają specjalne miejsce w jego domu. - W planach mam jeszcze namalowanie większych rozmiarów obrazu ze słonecznikami. Póki co zauważyłem, że dużo osób zaczęło malować przez koronawirusa. W sklepach ciężko o trudno materiały – zauważa prof. Korczyński.

- Myślę, że każdy potrafi odkryć w sobie zainteresowania, tylko trzeba się nieco przyłożyć – twierdzi profesor. – Informacji, na temat tego, jak zacząć est masa. Artyści w internecie pokazują na przykład jak malować maki, bratki czy jakich materiałów użyć do malowania nieba. Albo czy na przykład można wykorzystać gąbkę do pokazania chmur…

Wiedza z zakresu malarstwa to kolejny obszar zgłębiany przez profesora, który na koncie ma publikacje książkowe dotyczące m.in. tego, jak napisać dobrą pracę dyplomową, jaką rolę odgrywa stres w pracy zawodowej nauczyciela czy jak stres przeżywa młodzież.

- W zawodzie pedagoga przepracowałem już 61 lat. A zaczynałem bardzo wcześnie – wspomina z uśmiechem profesor. – Pracę z młodzieżą po prostu uwielbiam - podkreśla.

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie