Wykopaliska paleontologiczne w Rosji. Opole jest z nich znane dzięki prof. Yazykowej

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Elena Yazykowa od 2005 r. związana jest z Uniwersytetem Opolskim.
Elena Yazykowa od 2005 r. związana jest z Uniwersytetem Opolskim. archiwum UO
17 czerwca Muzeum Uniwersytetu Opolskiego współorganizuje wideokonferencję muzeów, które prowadzą paleontologiczne wykopaliska w Rosji, posiadają i eksponują kolekcje paleontologiczne.

- Ponieważ muzeum jest bezpośrednio związane z wykopaliskami na unikatowym stanowisku triasowym w Krasiejowie i ma wśród swoich zbiorów wyjątkowe eksponaty paleontologiczne, zostało zaproszone do uczestnictwa w tym projekcie - mówi prof. Elena Yazykowa z Instytutu Biologii UO, która będzie reprezentować uniwersyteckie muzeum podczas telemostu.

Głównym tematem wideokonferencji będą kolekcje paleontologiczne, ich wartość i znaczenie dla nauki i edukacji, ale też organizacja wykopalisk, konserwacja okazów, organizacja muzealnych ekspozycji, współpraca z organizacjami społecznymi oraz projekty wystaw międzynarodowych.

Prof. Yazykowa z Uniwersytetem Opolskim związana jest od 2005 r. Pracowała też we Wszechrosyjskim Naukowo-Badawczym Instytucie Geologicznym w St.-Petersburgu, Katedrze Paleontologii i Stratygrafii oraz Katedrze Stratygrafii Ekosystemowej na Wydziale Nauk o Ziemi, Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

W 1993 r. ukończyła studia doktorskie w Katedrze Paleontologii na Wydziale Geologii Uniwersytetu Moskiewskiego prowadząc badania nad mastrychtskimi amonitami na terenie rosyjskiego Sachalinu i Szikotanu.

Tytuł naukowy doktora uzyskała na podstawie pracy „Evolution of Late Cretaceous ammonites and bio-events in the Russian Pacific”.

W 2012 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie Nauk o Ziemi na Wydziale nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Zwieńczeniem była praca pt. Palaeobiogeographical and palaeobiological aspects of mid- and Late Cretaceous ammonite evolution and bio-events in the Russian Pacific w Scripta Geologica.

Od 2016 r. jest kierownikiem Europejskiego Centrum Paleontologii (ECP) na Uniwersytecie Opolskim. Opublikowała kilkadziesiąt prac naukowych, w tym w czasopismach z Listy Filadelfijskiej.

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie