- Ponieważ muzeum jest bezpośrednio związane z wykopaliskami na unikatowym stanowisku triasowym w Krasiejowie i ma wśród swoich zbiorów wyjątkowe eksponaty paleontologiczne, zostało zaproszone do uczestnictwa w tym projekcie - mówi prof. Elena Yazykowa z Instytutu Biologii UO, która będzie reprezentować uniwersyteckie muzeum podczas telemostu.
Głównym tematem wideokonferencji będą kolekcje paleontologiczne, ich wartość i znaczenie dla nauki i edukacji, ale też organizacja wykopalisk, konserwacja okazów, organizacja muzealnych ekspozycji, współpraca z organizacjami społecznymi oraz projekty wystaw międzynarodowych.
Prof. Yazykowa z Uniwersytetem Opolskim związana jest od 2005 r. Pracowała też we Wszechrosyjskim Naukowo-Badawczym Instytucie Geologicznym w St.-Petersburgu, Katedrze Paleontologii i Stratygrafii oraz Katedrze Stratygrafii Ekosystemowej na Wydziale Nauk o Ziemi, Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.
W 1993 r. ukończyła studia doktorskie w Katedrze Paleontologii na Wydziale Geologii Uniwersytetu Moskiewskiego prowadząc badania nad mastrychtskimi amonitami na terenie rosyjskiego Sachalinu i Szikotanu.
Tytuł naukowy doktora uzyskała na podstawie pracy „Evolution of Late Cretaceous ammonites and bio-events in the Russian Pacific”.
W 2012 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie Nauk o Ziemi na Wydziale nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Zwieńczeniem była praca pt. Palaeobiogeographical and palaeobiological aspects of mid- and Late Cretaceous ammonite evolution and bio-events in the Russian Pacific w Scripta Geologica.
Od 2016 r. jest kierownikiem Europejskiego Centrum Paleontologii (ECP) na Uniwersytecie Opolskim. Opublikowała kilkadziesiąt prac naukowych, w tym w czasopismach z Listy Filadelfijskiej.
Potraumatyczny wzrost po pandemii. O co chodzi?