Spis treści
– Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to:
- metale,
- tworzywa sztuczne,
- papier,
- opakowania szklane
- i odpady biodegradowalne.
Niektóre gminy mogły zdecydować o konieczności rozdzielania szkła białego i kolorowego. Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia – podaje strona Nasze Śmieci.
Gdzie wyrzucić te odpady? Co zrobić, kiedy nie wiemy, jak segregować?
Jeśli mamy kłopot z przydzieleniem konkretnego przedmiotu do odpowiedniej sekcji przy segregowaniu śmieci są dwa miejsca, które warto odwiedzić, zadzwonić, sprawdzić online.
Urząd gminy/Urząd miasta – w związku z tym, że zasady segregacji mogą się nieco różnić w zależności od regionu, w przypadku kłopotliwych odpadów warto sprawdzić stronę urzędu gminy, odpowiedniego do naszego miejsca zamieszkania. Powinna znaleźć się tam zakładka z informacjami dotyczącymi odpadów. Jeśli informacji o interesującym nas przedmiocie nie znajdziemy na stronie, warto do urzędu zadzwonić i dopytać o szczegóły. To ważne również dlatego, że za nieprawidłowe segregowanie śmieci grozi kara w postaci mandatu, nawet do 500 zł.
PSZOK – Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, to specjalne miejsce, w którym mieszkańcy mogą pozostawić odpady komunalne, które nie nadają się do wyrzucenia do jednej z pięciu podstawowych sekcji. Do PSZOK-u oddamy, m.in.:
- odpady wielkogabarytowe,
- odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe,
- odpady zielone,
- zużyte opony,
- elektrośmieci,
- przeterminowane leki i chemikalia.
Rada gminy może postanowić, w drodze uchwały, o odpłatnym przyjmowaniu przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych odpadów z działalności rolniczej niestanowiących odpadów komunalnych – podkreśla portal Nasze Śmieci.
Co zrobić z kłopotliwymi odpadami?
Wiele odpadów nie nadaje się do segregacji i nie może trafić do żadnego z koszy na śmieci, dlatego warto odkładać kłopotliwe produkty na bok i raz na jakiś czas odwiedzić Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który zajmie się nie tylko farbami czy klejem, ale też gruzem, odpadami wielkogabarytowymi czy pozostałościami poremontowymi. W niektórych miejscowościach raz na jakiś czas organizowane są również zbiórki tego typu odpadów i wystarczy wówczas wynieść je przed dom lub pod osiedlowe kosze na odpady w wyznaczonym do tego dniu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KFP1644EAC Kremowy
Malakser Kitchen Aid 5KFP1644EACUrządzenie służy d…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM175PSEMA Matcha
KitchenAid mikser planetarny Artisan. Amerykański,…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEKG Zieleń Kyoto
Mikser KitchenAid Artisan 5 / 185 KG 5KSM185PSEKG …
kup teraz

KitchenAid 5KFC0516EAC Kremowy
Mini Malakser 1,1L KitchenAid 5KFC0516Lekka i komp…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEPH Koralowy
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat