Wynajmujesz komuś mieszkanie albo dom? Wybierz formę opodatkowania

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Możesz wybrać, czy chcesz płacić podatek na zasadach ogólnych - 18 lub 32% - czy zryczałtowany. W 2010 roku stawka ryczałtu się zmieniła.

Przychody uzyskiwane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze nie zawieranych w ramach działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach ogólnych według skali podatkowej (18 proc. lub 32 proc.).

Jednak podatnik może wybrać zryczałtowaną formę opodatkowania. Musi wówczas złożyć pisemne oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego.

Osoba fizyczna rozpoczynająca najem w trakcie roku powinna złożyć oświadczenie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia najmu, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jeśli do 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił rezygnacji z najmu lub nie wybrał innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal opodatkowuje swoje przychody w formie ryczałtu.

Nowy rok - nowa stawka ryczałtu

Ważne

Jeżeli podatnik nie poinformuje urzędu skarbowego o wyborze zryczałtowanej formy opodatkowania, wówczas automatycznie podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli 18 lub 32 proc. Ryczałt mogą też płacić osoby prowadzące działalność gospodarczą, jeżeli umowa najmu nie jest zawarta w ramach prowadzenia tej działalności.
Podstawą opodatkowania jest wysokość opłaty czynszowej, jaką najemca otrzymuje na podstawie umowy najmu.

Od 1 stycznia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wprowadziła ona zmianę polegającą na ujednoliceniu stawki ryczałtu od przychodów z najmu.
Oznacza to, że bez względu na wysokość osiąganych przychodów w roku podatkowym, najemcy będą opłacali 8,5 proc. podatek.

Należy jednak pamiętać, że zmiana ta odnosi się do przychodów osiąganych w nowym roku podatkowym 2010.

Podatek za 2009 r.

W rozliczeniach za ub.r. należy stosować zasady, które obowiązywały dotychczas.
Stawka ryczałtu wyniesie 8,5 proc., pod warunkiem, że wysokość przychodów w roku podatkowym 2009 nie przekroczyła kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro, czyli 13510 zł (4000 euro x średni kurs euro na 1.10.2008 r.: 3,3775).

Od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wyniesie 20 proc.

Sposób zapłaty podatku

Miesięcznie - powinien być płacony do 20. następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania, tj. do dnia 31 stycznia następnego roku. Po zakończeniu roku podatkowego w terminie do dnia 31 stycznia podatnicy obowiązani są do złożenia zeznania PIT-28.

Kwartalnie - powinien być płacony do 20. następnego miesiąca po upływie kwartału, a za ostatni kwartał roku podatkowego w terminie złożenia zeznania. Podatnicy, którzy wybrali opłacanie ryczałtu co kwartał, są obowiązani do dnia 20 stycznia roku podatkowego zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska