Wyniki matury 2021. Egzaminu nie zdało 27 procent abiturientów opolskich szkół

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
5 lipca 2021 roku maturzyści poznali wyniki tegorocznego egzaminu.
5 lipca 2021 roku maturzyści poznali wyniki tegorocznego egzaminu. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Matura w 2021 roku była łatwa, jak nigdy. Mimo tego na Opolszczyźnie nie zdało jej 27 procent osób, które przystąpiły do egzaminów. Na poprawkę i dostanie się na studia ma jeszcze szansę 19 procent opolskich maturzystów.

Na Opolszczyźnie maturę zdało 72,9 proc. przystępujących. To nieco mniej, niż średnia krajowa, gdzie odsetek sukcesów wynosi 74,5 proc.

Maturę ma w kieszeni 80,4 proc. absolwentów opolskich ogólniaków i 64,1 proc. absolwentów techników w regionie.

19,1 proc. tegorocznych maturzystów może jeszcze poprawić egzamin 24 sierpnia. To prawo mają jednak tylko ci, którzy oblali wyłącznie jeden egzamin obowiązkowy.

W naszym regionie 8 procent maturzystów prawa do poprawki nie dostało. Będą mogli to zrobić najwcześniej w maju 2022 roku. Dotyczy to 6,6 proc. zdających w liceach ogólnokształcących i 9,6 proc. zdających w technikach.

Jak co roku maturalnym pogromcą okazała się matematyka

Na Opolszczyźnie nie zdało jej 24 procent maturzystów. To o 3 punkty procentowe gorzej, niż średnia krajowa. Na matematyce poległo 17 procent zdających w ogólniakach i 31 procent w technikach.

Z językiem polskim poradziło sobie 93 procent zdających, a z najczęściej wybieranym z języków nowożytnych - angielskim - 94 procent.

Do egzaminów majowych na Opolszczyźnie przystąpiło 6 152 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników

Tegoroczna matura, z powodu pandemii, była wyjątkowo łatwa. Do zaliczenia były zaledwie trzy przedmioty zdawane na poziomie podstawowym:

  • język polski,
  • matematyka
  • język nowożytny.

Żeby zdać wystarczyło z każdego z nich zdobyć 30 procent punktów.

Zadania były ułożone według wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej. To oznacza, że na przykład z matematyki było mniej zadań do rozwiązania i z ograniczonego zakresu, ale czas egzaminu był ten sam. Egzaminy ustne były nieobowiązkowe.

Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych nie mieli również obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Takie same uproszczone zasady będą obowiązywały jeszcze na maturze 2022.

- Wbrew wieszczeniu tragedii tegoroczna matura wypadła naprawdę dobrze - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dr Marcin Smolik. - Średnio w kraju maturzyści uzyskiwali 55 proc. punktów możliwych do zdobycia z języka polskiego, 56 proc. punktów z matematyki i 76 proc. punktów z języka angielskiego.

Maturzyści w poniedziałek od rana mogli sprawdzać indywidualnie swoje wyniki w internecie. W macierzystych szkołach czekają na nich świadectwa dojrzałości.

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie dodatkowym (w czerwcu) oraz w terminie poprawkowym (w sierpniu), będą udostępnione 10 września.

Które kierunki studiów robią furorę?

TOP 14 najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Infor...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska