Wyniki Opolan na egzaminie ósmoklasisty odrobinę poniżej średniej krajowej

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Egzamin klas ósmych 2022 r.
Egzamin klas ósmych 2022 r. Dariusz Bloch/Polska Press
Ósmoklasiści z Opolszczyzny najlepiej poradzili sobie z egzaminem z języka angielskiego, trochę słabiej wypadł polski i niemiecki, a najniższe wyniki osiągnęli z matematyki.

Z angielskiego średni wynik w regionie to 66 proc. , z polskiego - 58 proc, niemieckiego - 57 proc, a z matematyki - 55 proc.

Te wyniki są niższe od średniej krajowej o 1-2 punkty procentowe. Tylko z języka niemieckiego Opolanie tradycyjnie są znacznie mocniejsi, niż ich rówieśnicy w kraju, a średni wynik naszych uczniów jest o 7 punktów procentowych wyższy od średniej krajowej.

W 2021 roku temu uczniowie osiągali zbliżone średnie wyniki, a jedynym wyjątkiem jest matematyka, która w ubiegłym pandemicznym roku wypadła średnio o 10 punktów procentowych gorzej. .

Do egzaminu ósmoklasisty w maju przystąpiło 11 417 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej.

Dobrze poradzili sobie z zadaniem z języka polskiego, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury, w szczególności wyszukiwania w tekście informacji wyrażonych wprost i pośrednio. Z matematyki wykazali się umiejętnością wykonywania prostych rachunków pamięciowych na liczbach całkowitych w sytuacji praktycznej. Na egzaminie z języka angielskiego i niemieckiego najlepiej poradzili sobie z zadaniem zamkniętym sprawdzającym znajomość
funkcji językowych.

- Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. Z języka polskiego trudność sprawiło m.in. zadanie sprawdzające umiejętność poprawnego używania przecinka. Z matematyki trudne okazało się zadanie zamknięte, którego
rozwiązanie wymagało umiejętności prawidłowej interpretacji zapisu wyrażenia algebraicznego. W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych, natomiast uczniowie przystępujący do egzaminu z języka niemieckiego najniższe wyniki uzyskali za zadania otwarte sprawdzające znajomość środków językowych oraz rozumienie ze słuchu - mówi Piotr Świędrych, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.

Egzamin lepiej zdały dziewczynki, co jest regułą od lat. Tradycyjnie najlepiej wypadli uczniowie dużych miast, powyżej 100 tys. mieszkańców, a najsłabiej ze szkół wiejskich. Największą różnicę między Opolem a wsią widać w przypadku wyników z języka angielskiego (14 punktów procentowych) i matematyki (13 punktów procentowych). W przypadku języka polskiego ta różnica wynosi 7 pp, a w przypadku języka niemieckiego - 5 pp.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Ten wynik ma też ogromne znaczenie przy rekrutacji do szkół średnich. 8 lipca absolwenci podstawówek otrzymają z OKE zaświadczenia o wynikach egzaminu i do 13 lipca muszą uzupełnić wnioski o przyjęcie do wybranej szkoły.

Inauguracja roku akademickiego w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie