Wyniki wyborów do sejmiku województwa opolskiego. PO przed...

  Wyniki wyborów do sejmiku województwa opolskiego. PO przed PSL

  Archiwum

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Marszałek Andrzej Buła, który nie był radnym wojewódzkim, teraz zasili szeregi sejmiku. Jest jednym z dziewięciu radnych Platformy Obywatelskiej.

  Marszałek Andrzej Buła, który nie był radnym wojewódzkim, teraz zasili szeregi sejmiku. Jest jednym z dziewięciu radnych Platformy Obywatelskiej. ©Archiwum

  9 mandatów dla Platformy Obywatelskiej, 8 dla PSL, 7 dla Mniejszości Niemieckiej, 5 dla PiS i jeden dla SLD. Tak przedstawiają się - wciąż nieoficjalne - wyniki do sejmiku województwa.
  Marszałek Andrzej Buła, który nie był radnym wojewódzkim, teraz zasili szeregi sejmiku. Jest jednym z dziewięciu radnych Platformy Obywatelskiej.

  Marszałek Andrzej Buła, który nie był radnym wojewódzkim, teraz zasili szeregi sejmiku. Jest jednym z dziewięciu radnych Platformy Obywatelskiej. ©Archiwum

  Platforma Obywatelska, choć będzie miała dziewięciu radnych, ma prawo czuć niedosyt, bo w porównaniu z poprzednią kadencją straciła trzy szable.

  Największą siłę polityczną w sejmiku będą reprezentowali: Andrzej Buła, Ryszard Zembaczyński, Tomasz Kostuś , Elżbieta Kurek, Jolanta Wilczyńska, Zbigniew Ziółko, Andrzej Sałacki, Sabina Nowosielska i dotychczasowy przewodniczący sejmiku Bogusław Wierdak.

  To oznacza, że spośród reprezentantów PO z poprzedniej kadencji, w nowym rozdaniu zobaczymy tylko cztery te same twarze (Kostuś, Kurek, Ziółko i Wierdak). Marszałek Andrzej Buła, który nie był radnym wojewódzkim, teraz zasili szeregi sejmiku.

  Polskie Stronnictwo Ludowe poprzednią kadencję rozpoczynało z dwoma mandatami i to ono, wprowadzając do sejmiku ośmiu radnych, jest największym zwycięzcą tych wyborów.

  Partię w tej kadencji reprezentowali będą: Stanisław Rakoczy, Antoni Jastrzembski, Grzegorz Sawicki, Antoni Konopka, Ryszard Kuchczyński, Kazimierz Pyziak, Leszek Fornal i Norbert Krajczy. Oprócz Sawickiego i Kuchczyńskiego będą to nowe twarze w sejmiku (z wyjątkiem Konopki, który nie był wprawdzie radnym, ale zasiadał w zarządzie województwa).

  Mniejszość Niemiecka wywalczyła siedem mandatów, wprowadzając do sejmiku o jednego radnego więcej niż przed czterema laty. Ugrupowanie będą reprezentowali: Norbert Rasch, Roman Kolek, Herbert Czaja, Hubert Kołodziej, Józef Kotyś, Andrzej Kasiura i Ryszard Donitza.

  Stan posiadana utrzymało natomiast Prawo i Sprawiedliwość, które w sejmiku uzyskało - jak w poprzednich wyborach - pięciu reprezentantów, z których na finiszu ostało się dwóch. Będą to: Violetta Porowska, Arkadiusz Szymański, Dariusz Byczkowski, Jerzy Niedźwiedzki i Katarzyna Czochara.

  Największym przegranym tych wyborów okazał się Sojusz Lewicy Demokratycznej, wprowadzając do sejmiku zaledwie jednego radnego - Bogdana Wyczałkowskiego. W poprzedniej kadencji ugrupowanie miało pięciu przedstawicieli.


  Kadencja 2010-2014

  Opolski sejmik wojewódzki liczy 30 radnych.

  Platforma Obywatelska pod koniec kadencji miała w nim 11 spośród 30 radnych. Kadencję rozpoczynała z jeszcze jednym mandatem, ale w ubiegłym roku Ewa Marzec obraziła się na przewodniczącego PO w regionie Leszka Korzeniowskiego zarzucając mu, że za bardzo ingeruje w pracę sejmiku i opuściła klub.

  PO przez większą część kadencji rządziła z mniejszością niemiecką, która miała w sejmiku 6 radnych oraz z PSL-em reprezentowanym przez 3 radnych. Po drodze był jeszcze krótki flirt z SLD, który sprawił że mniejszość niemiecka, po 12 latach współrządzenia Opolszczyzną, znalazła się w opozycji. Koalicja z lewicą zakończyła się rozstaniem z wielkim hukiem po niespełna dwóch miesiącach. Poszło o to, że SLD kontestował "ewidentne sukcesy regionu", a na domiar złego robił to w mediach. Na wyrzuceniu lewicy z koalicji zyskała mniejszość niemiecka, która wróciła do łask i do współrządzenia.

  PiS w wyborach w 2010 roku zdobył pięć mandatów, ale w trakcie kadencji stracił dwie szable, gdy Grzegorz Sawicki zmienił barwy na PSL a Teresa Ceglecka-Zielonka dołączyła do Solidarnej Polski. Na przełomie roku z klubu PiS został usunięty Krzysztof Konik, któremu prokuratura zarzuciła, że złamał prawo.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (17) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo