Wypocznij w saunie. Na sucho i pod parą

Shutterstock
Saunę warto zamontować obok łazienki.
Saunę warto zamontować obok łazienki. Shutterstock
W nowo budowanych domach coraz częściej właściciele montują sauny, które zapewniają domownikom maksimum relaksu.

Sauna znana jest od wieków, a jej dobroczynny wpływ na organizm człowieka sprawia, że ci, którzy mają zamiar budować dom, przewidują w nim miejsce na gorący relaks.

Poddanie się działaniu gorącego powietrza, a następnie schłodzenie ciała w zimnej wodzie doskonale oczyszcza pory skóry, poprawia krążenie krwi, wzmacnia odporność organizmu, a wszystko to sprawia, że po takich ablucjach wzrasta nasza życiowa aktywność, skóra starzeje się wolniej a człowiek jest bardziej odporny na stres.

Kontakt z zapachem naturalnego drewna stanowi dodatkową atrakcję i przyjemnie relaksuje.
Klasyczna sauna fińska to tzw. sucha kąpiel w kabinie zbudowanej z drewna (olcha, sosna kanadyjska, cedr) i ogrzewana piecem. Po nagrzaniu ciała schładzamy je w osobnej wannie lub pod zimnym prysznicem.

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się kabiny na podczerwień, które zapewniają podobne doznania, ale o w znacznie łagodniejszych warunkach. Zamiast pieca kabina jest wyposażona w specjalne lampy emitujące promienie podczerwone, które naświetlają ciało podobnie do słońca. Ciepło wnika bezpośrednio do tkanek, a w kabinie nie jest tak gorąco. Dzięki temu mogą z niej korzystać osoby starsze oraz te, którym lekarze nie zalecili korzystania z sauny fińskiej.
Osobom, które nie przepadają za suchym, gorącym relaksem, można polecić łaźnię parową. Efekty kąpieli w takiej kabinie przypominają rosyjską banię. Kłęby pary, które otaczają osobę korzystającą ze specjalnej kabiny, dostarczane są przez generator pary. Para łagodnie rozgrzewa skórę, oczyszcza pory, ale temperatura w kabinie jest znacznie niższa niż w tradycyjnej saunie fińskiej. Sprawia to, że na identyczny efekt trzeba dłużej poczekać, ale za to łagodne warunki sprawiają, że z tego parowego relaksu można korzystać bez szkody dla zdrowia.

Wszystkie trzy kabiny można umieścić w domu, ale trzeba uprzednio przewidzieć, gdzie znajdzie się sauna, by doprowadzić do niej wodę i prąd, wykonać odpływ kanalizacyjny, a także zaprojektować odpowiednio wentylację. Jeśli mamy w piwnicy domową siłownię, wygodnie jest mieć w pobliżu także saunę. Inną możliwością jest umieszczenie jej obok łazienki lub w pokoju kąpielowym, jeśli jego powierzchnia na to pozwala.

- Na rynku dostępne są kabiny gotowe do złożenia i zamontowania - informuje Wiesław Olejniczak, szef firmy "Atmen" w Przyworach. Najdroższe są te na podczerwień (ok. 30 tys. zł), które wyposażono m.in. w generator pary. Ich konstrukcja umożliwia więc korzystanie z sauny parowej i zwykłego prysznica.
Bardziej dostępne cenowo (9-10 tys. zł) są kabiny sauny parowej, wyposażone m.in w baterię prysznicową, szklane drzwi, akrylowy brodzik, dysze masujące oraz wbudowany telefon, radio, a także podłączenie do CD oraz kamień parowy.
Drewniana kabina sauny wolno stojącej mniej "wypasiona" kosztuje mniej. Można także zamówić u producentów kabinę na wymiar.
- Dla potrzeb czteroosobowej rodziny w pełni wystarczy kabina o wymiarach 2x2 m - uważa Anna Dydycz, ekspert Grupy Atlas. - Standardowe kabiny mają zwykle powierzchnię od 1 m x 1 m (na dwie ławki do siedzenia) do 3 m x 2,5 m. O ile to możliwe, zaleca się jednak, by jeden z boków miał co najmniej 2 m długości. Podwyższa to komfort korzystania z kabiny, w której można się wyciągnąć na ławeczce.

Jeśli kabina sauny nie jest wyłożona drewnem, korzystne będzie wyłożenie jej kafelkami. Aby wygodnie ją myć, w podłodze sauny parowej należy wykonać kratkę ściekową.
Uszczelnienie położonej na ścianach ceramiki nie będzie trudne, ponieważ firma Atlas oferuje wysokiej jakości fugi z domieszką antybakteryjnego srebra, które zapewni, że na powierzchni między płytkami nie będą się rozwijać mikroorganizmy.
Z praktycznych względów warto zamówić kabinę oraz jej montaż w jednej firmie. Wtedy ona odpowiada za całość, a klient nie ma żadnego problemu, bo całość objęta jest gwarancją. Taki zakup jest ponadto korzystniejszy cenowo, ponieważ za zakup i monaż kabiny VAT wynosi 7 proc., co przy cenie ponad 10 tys. daje całkiem przyzwoitą oszczędność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska