Wypolerowany jak perła

  Wypolerowany jak perła

  Magda Trepeta mtrepeta@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Choć remont w kościele w Kluczu teoretycznie się zakończył, proboszcz nie zamierza spocząć na laurach. Szykuje się do kolejnych prac.

  Kalendarium prac

  Kalendarium prac


  - Listopad 2003 - proboszcz zdejmuje boazerię z sufitu kościoła. Okazuje się, że pod spodem znajdują się zabytkowe XIX-wieczne malowidła z wizerunkami doktorów Kościoła i ewangelistów.
  - Styczeń 2004 - gdy parafia szykuje się do renowacji stropu, pod spodem ukazuje się jeszcze starsza warstwa, malowana na drewnie. Jest to obraz Gloria Krzyża. Pochodzi z 1748 roku, czasu powstania kościółka.
  - Luty 2004 - urząd marszałkowski, powiat, gmina oraz rada sołecka przekazują 55 tys. zł na renowację zabytków w Kluczu.
  - Lipiec 2004 - konserwatorzy z częstochowskiej pracowni dzieł sztuki rozpoczynają odnawianie malowideł.
  - Wrzesień 2004 - zakończenie renowacji. Proboszcz decyduje się na wymianę przegniłych fundamentów kościoła, by ochronić zabytki przed wilgocią.
  - Grudzień 2004 - koniec remontu.  Gdy we wrześniu 2004 ksiądz Józef Żyłka, gospodarz i kustosz kościółka, prezentował dotychczasowe efekty prac konserwatorów, pokazał przedstawicielom samorządu wojewódzkiego odnalezione na strychu dwa obrazy: kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Chrystusa Ukrzyżowanego, prawdopodobnie autorstwa Michaela
  Willmanna - zachwyciły gości. Urząd marszałkowski zdecydował, że przekaże pieniądze na ich odnowienie.

  - Jeszcze nie wiemy, ile, bo dopiero prowadzone są ekspertyzy - tłumaczy ksiądz Żyłka. - Oba obrazy zostały już przewiezione do opolskiego muzeum, gdzie są przygotowywane do renowacji.
  W ubiegłym miesiącu wymieniano jeszcze belki fundamentów w kościele, bo stare przegniły. Przed świątynią pojawiła się też nowa kostka granitowa. Podarował ją burmistrz Ujazdu, a za prace zapłaciła parafia.

  Ks. Żyłka przyznaje, że na początku ubiegłego roku nawet nie śmiał marzyć, że tyle uda się zrobić. - Rękę do tego przyłożyły nadzwyczajne siły, bo sam człowiek nie dałby rady - uśmiecha się. - Nawet pogoda dopisała, bo w grudniu, gdy kończyliśmy prace, było ciepło.
  Gdy skończą się wszystkie remonty, proboszcz zacznie myśleć o promocji zabytkowego kościółka. - Być może wydamy jakiś folder. Musimy rozsławić tę naszą perełkę, by przyjechali tu turyści - mówi ks. Żyłka.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal