Wysoka forma Polaków w drugim dniu MŚ w sprincie kajakowym

PS
Karolina Naja i Anna Puławska mierzą w Halifax w medale
Sześć polskich osad awansowało w czwartek do finałów, a trzy kolejne powalczą w piątkowych półfinałach mistrzostw świata w sprincie kajakowym w kanadyjskim Halifax. Pewne zwycięstwo w swoim biegu eliminacyjnym odniosły m.in. Karolina Naja i Anna Puławska.

To był kolejny udany dzień dla biało-czerwonych na światowym czempionacie za oceanem. Podobnie jak w środę, nasi zawodnicy znakomicie poradzili sobie w biegach eliminacyjnych. Drugi z rzędu awans – tym razem w konkurencji K1 200 m kobiet – wywalczyła Marta Walczykiewicz. Kajakarka KTW Kalisz w porannym biegu wygrała z czasem 41.52 sekundy.

– Muszę bardziej przytrzymać nerwy na wodzy, bo zaliczyłam falstart. Wyścigi odbywają się pod wiatr, przez co się wydłużają i trzeba w nich używać więcej siły. Szczegóły dogadałam z trenerem, poprawimy parę rzeczy i mam nadzieję, że w finałach będzie „ogień” – liczy Walczykiewicz.

Polkę zobaczymy także w finale innej nieolimpijskiej konkurencji. Justyna Iskrzycka w swoim biegu na 1000 metrów finiszowała z trzecim czasem (4:15.81) i w niedzielę powalczy o medale. Sponsorem polskiego kajakarstwa jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Przepustkę do finałów MŚ w swoich konkurencjach wywalczyły również trzy polskie dwójki Wygraną w swoim biegu eliminacyjnym na 500 metrów odniosły Karolina Naja i Anna Puławska. Wicemistrzynie olimpijskie z Tokio bez większych problemów poradziły sobie z rywalkami i spokojnie finiszowały z czasem 1:48.67. Premiowane awansem drugie miejsce zajęli w K2 1000 m Filip Weckwert z Wiktorem Leszczyńskim (3:29.22), a w C2 1000 m – Dominik Nowacki z Normanem Zezulą (3:51.64).

Znakomity początek MŚ w sprincie kajakowym w Halifax zanotowała Katarzyna Szperkiewicz. Startująca w jedynce 20-letnia kanadyjkarka, reprezentująca na co dzień AZS AWF Poznań, najpierw zajęła trzecią pozycję w biegu eliminacyjnym na 200 metrów (47.10) i awansowała do finału, a następnie na 500 metrów była czwarta (2:17.99) i powalczy w piątkowym półfinale.

– Na pewno jest to dla mnie miłe zaskoczenie, zwłaszcza że debiutuję na MŚ. Cieszę się, że mogłam nawiązać walkę m.in. z Katie Vincent medalistką olimpijską, co napawa mnie optymizmem przed finałem. Jestem szczęśliwa i zmotywowana do tego, żeby w niedzielę dać z siebie wszystko. Mam nadzieję, że również na 500 metrów nie powiedziałam ostatniego słowa – mówi Szperkiewicz.

Podobną drogę w piątek, co Szperkiewicz, będą musieli przejść inni Polacy. Wiktor Głazunow w swoim biegu C1 1000 m finiszował jako trzeci z czasem 4:09.57. Miejsce niżej w K2 500 m zajęli Jakub Stepun i Bartosz Grabowski (1:39.73), ale i oni awansowali do półfinałów.

Nasz reprezentant startował w czwartek w Halifax również w parakajakarstwie. Robert Wydera w półfinale VL3 200 m był piąty (55.94) i w sobotę wystąpi w finale B.

Na piątek zaplanowano biegi półfinałowe oraz finały konkurencji parakajakarskich. Bezpłatna transmisja z trzeciego dnia rywalizacji dostępna na YouTube, na kanale Planet Canoe. MŚ w sprincie kajakowym w Halifax potrwają do niedzieli, 7 sierpnia.