Wyspa lęgowa na kąpielisku Bolko w Opolu służy ptakom. Ale...

  Wyspa lęgowa na kąpielisku Bolko w Opolu służy ptakom. Ale są niepokojone przez wypoczywających

  Piotr Guzik

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Wyspa lęgowa na kamionce Bolko w Opolu
  1/4
  przejdź do galerii

  Wyspa lęgowa na kamionce Bolko w Opolu ©Materiały UM Opole

  Wykonanie sztucznej wyspy lęgowej dla ptaków na kąpielisku Bolko to jedna z bardziej oryginalnych realizacji Budżetu Obywatelskiego Opola. Wyspa służy ptakom, problemem są jednak ludzie, którzy do niej podpływają.

  Powstanie wyspy lęgowej na kąpielisku to inicjatywa Elżbiety Flisak, miłośniczki przyrody, która zgłosiła projekt do BO, a potem zachęciła opolan, by go poparli.

  - Wyspa dla ptaków bardzo przyda się na kamionce, odkąd na Bolko powstało kąpielisko, możliwości spokojnego lęgu znacznie się zmniejszyły – argumentowała.

  Wyspa pojawiła się na tafli wyrobiska w połowie marca 2016 roku.
  Składa się z czterech trójkątnych segmentów o łącznej powierzchni blisko 16 metrów kwadratowych. Pomiędzy stalowymi ramami rozciągnięto matę kokosową, na której posadzono takie rośliny, jak kosaciec żółty, tatarak zwyczajny czy turzyca brzegowa. Wszystko po to, by stworzyć warunki gniazdowania dla ptaków.

  Wykonanie wyspy lęgowej kosztowało 27 tysięcy złotych. Umieszczono ją w północnej części zbiornika, z dala od plaży i wyznaczonego kąpieliska. Wszystko po to, by ograniczyć kontakt zwierząt z ludźmi.

  Na terenie kąpieliska Bolko obowiązuje zakaz podpływania do wyspy lęgowej. Problem w tym, że często nie jest przestrzegany. Przyrodnicy wskazują, że nasiliło się to wraz z powstaniem wypożyczalni sprzętu pływackiego.

  Budżet alert

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo