Wystartował projekt samorządu województwa "Opolskie dla młodzieży". To coś dla młodych-pomysłowych, ale bez pieniędzy

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Wystartował projekt samorządu województwa "Opolskie dla młodzieży".
Wystartował projekt samorządu województwa "Opolskie dla młodzieży". UMWO
Udostępnij:
Młodzi Opolanie (16-26 lat), którzy mają ciekawe pomysły, ale brak im pieniędzy na ich realizację, będą mogli skorzystać z pomocy finansowej. Właśnie wystartował marszałkowski projekt "Opolskie dla młodzieży".

To pierwsze takie przedsięwzięcie w regionie, dedykowane młodzieży z województwa opolskiego. Zarząd województwa przeznaczył 600 tysięcy złotych na minimum 120 inicjatyw w czterech sferach – ochronie środowiska, działalności młodzieżowych drużyn pożarniczych na obszarach wiejskich, sporcie i kulturze. Każde z zadań może otrzymać do 4 tys. złotych. Mogą to być konkursy, zawody, warsztaty, wernisaże, zajęcia, szkolenia. Musi się do tego zabrać co najmniej pięć osób i dodatkowo uzyskać poparcie dla swej inicjatywy przez 10 innych. Formalności są ograniczone do minimum.

Nabór odbywa się za pośrednictwem wyłonionych w konkursie organizacji: Chorągwi Opolskiej ZHP, Stowarzyszenia OSP powiatu KLB, Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych i Stowarzyszenia Opolskie Lamy. To one biorą na siebie ciężar administracyjny inicjatyw – nabór, promocję i ich rozlicznie. W czwartek zostały z nimi podpisane umowy.

- Inicjatywa ta umożliwia zdobycie doświadczenia, pobudza aktywność społeczną, sprawia, że młodzi ludzie nabierają pewności siebie. Myśląc perspektywicznie o rozwoju naszego województwa, trudno nie myśleć o aktywnym włączaniu młodzieży do różnych inicjatyw. Być może takie doświadczenie sprawi, że młodzież w przyszłości zdecyduje się założyć swoją organizacje pozarządową – uważa Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego.

Zdaniem wicemarszałka województwa Zbigniewa Kubalańcy, to wyjście naprzeciw młodym ludziom z grup nieformalnych.

Mamy problem z dotarciem do młodych w małych miejscowościach. Oni się znają, spotykają, działają na rzecz środowiska, ale nie wiąże ich często żadna formalna organizacja. Ich aktywność to duże pole do zagospodarowania i zamysł naszego projektu – podkreśla Zbigniew Kubalańca.

- Młodzieżowe drużyny pożarnicze przy OSP przeżywają kryzys. Jest coraz mniej zaangażowanej młodzieży. Ta inicjatywa może posłużyć do odwrócenia tego niekorzystnego trendu. Projekt jest ogólnowojewódzki (z wyjątkiem terenów miejskich). W każdym z powiatów zrealizowane zostaną minimum dwa zadania – wyjaśnia Artur Nowak ze Stowarzyszenie OSP powiatu KLB.

Młodzi mają różne pomysły, np. licealiści z opolskiej Piątki chcą rozwijać ideę zielonych tarasów.

– Chcemy kontynuować tworzenie zielonych miejsc i dachów w naszej szkole. Takie pomysły zawsze mają problem z finansowaniem. Według mnie warto startować w takich inicjatywach, liczę na dużą aktywność moich rówieśników – mówi Hubert Gabalewicz z V Liceum Ogólnokształcącego w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd przyjął kolejne rozwiązania dla uchodźców z Ukrainy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie