Wystawa o dziejach Śląska do obejrzenia na dworcu w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wielu podróżnych ogląda wystawę, czekając na pociąg.
Wielu podróżnych ogląda wystawę, czekając na pociąg. Krzysztof Ogiolda
Ekspozycję “Obcy Hajmat. Śląsk w 1945 roku i w latach następnych” przygotował Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Można ją ogądać w jednej z poczekalni dworca PKP Opole Główne.

Ekspozycja jest dwujęzyczna i została przygotowana w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Saksońskim MSW oraz Konsulatem Niemiec w Opolu i jest poświęcona poświęcona historii i losom Ślązaków. Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z różnych archiwów z Polski i z zagranicy, w tym również z Państwowego Archiwum Rosyjskiego. Można też na niej zobaczyć niepublikowane fotografie amerykańskiego reportażysty Johna Vachona.

Zdjęciom towarzyszą zwięzłe opisy w języku polskim i w języku niemieckim. Mają charakter popularnonaukowy, co czyni je zrozumiałymi i interesującymi zarówno dla odbiorców, którzy dotąd nie interesowali się dziejami Śląska (oni z pewnością stanowią większość wśród osób odwiedzających dworcową poczekalnię), jak i dla pasjonatów historii.

Wystawa koncentruje się na trudnych doświadczeniach związanych z wkroczeniem na Śląsk Armii Czerwonej. Przylgnęło do nich pojęcie Tragedia Górnośląska, pod którym kryją się krzywdy, które dotknęły ludność cywilną: zabójstwa mężczyzn, gwałty na kobietach, wywózki do pracy przymusowej w ZSRR, demontaże i rabunek maszyn z zakładów przemysłowych.

Ekspozycja osadza te zdarzenia na szerszym tle, dotyczącym zarówno wcześniejszych dziejów Śląska, jak i późniejszych, związanych z wyjazdami do Niemiec, Mszą Pojednania w Krzyżowej i powstaniu struktur mniejszości niemieckiej.

- Wystawa powstała pod koniec ubiegłego roku – mówi Lucjan Dzumla, dyrektor DWPN. - Przygotowaliśmy m.in. wersję zewnętrzną, którą można eksponować na dworcu, czyli tam, gdzie ludzi jest dużo, ale też miejsca nie brakuje, więc ekspozycję można oglądać bezpiecznie. A w dodatku dworzec – każdy dworzec - z wywózkami i ucieczkami oraz z przyjazdami repatriantów się kojarzy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska