Wystawa o marszałku Piłsudskim otwarta w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wernisaż wystawy odbył się we wtorek w Urzędzie Marszałkowskim. Jej autorem jest Bernd Rauchensteiner, członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Twierdzy Magdeburskiej. W jej sprowadzeniu do Opola pomógł Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

- Inicjatorką sprowadzenia ekspozycji „Marszałek Piłsudski i Magdeburg” do Opola była już nieżyjąca Johanna Lemke-Prediger, nauczycielka z Niemiec, która przez wiele lat pracowała w regionie – mówi Lucjan Dzumla, dyrektor generalny DWPN. - Rozpoczęła uczniowskie badania nt. Piłsudskiego w Magdeburgu. Prosiła nas, byśmy pomogli wystawę pokazać u nas. W jej powstanie włączyło się także Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Saksonii-Anhalt.

Na planszach dwujęzycznej wystawy pokazano działalność legionową Józefa Piłsudskiego, tzw. kryzys przysięgowy oraz okoliczności uwięzienia marszałka w Magdeburgu oraz jego powrotu do Warszawy.

Bernd Rauchensteiner opowiedział o pracy nad ekspozycją. Przypomniał też okoliczności przekazania do Warszawy przez władze Magdeburga domu Piłsudskiego. Stało się to w 1937. Budynek stanął w Warszawie i ocalał po II wojnie światowej. Został zniszczony z rozkazu Bieruta.

Program artystyczny z okazji wernisażu przygotowali uczniowie opolskiej PSP nr 33 noszącej imię Józefa Piłsudskiego. Szkoła od 2008 roku współpracuje z Magdeburgiem i bada związki patrona z tym miastem.

Wystawę można oglądać do 4 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska