Wystawa o Wójtowej Wsi i Szczepanowicach stoi przed archiwum

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Autorka wystawy, Małgorzata Blach - Margos, sama pochodzi z Wójtowej Wsi. Opolan zaprasza na wystawę.
Autorka wystawy, Małgorzata Blach - Margos, sama pochodzi z Wójtowej Wsi. Opolan zaprasza na wystawę. Krzysztof Ogiolda
Archiwum Państwowe w Opolu zaprasza do oglądania kolejnej wystawy o dzielnicach miasta. Tym razem są to Szczepanowice i Wójtowa Wieś.

Ekspozycję w ramach cyklu „Poznaj dzielnice Opola” przygotowała Małgorzata Blach - Margos, starszy archiwista Archiwum Państwowego w Opolu.

- Dla mnie to jest szczególna wystawa, bo pochodzę z Wójtowej Wsi - mówi autorka. - W trakcie jej opracowywania znalazłam bardzo dużo ciekawych materiałów i informacji, których wcześniej nie znałam. Jedną z nich jest data - o dwa lata wcześniejsza niż dotąd sądziliśmy - utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczepanowicach. Jej początek sięga 1925 roku i wiąże się z postacią pierwszego przewodniczącego, pana Langoscha. Co ciekawe, do dzisiaj jeden z członków tej rodziny jest strażakiem. Na wystawie możemy zobaczyć nie tylko materiały archiwalne, ale także zdjęcia Jerzego Stemplewskiego, które niedawno trafiły do naszego archiwum.

Przechodząc przez centrum miasta warto na chwilę zatrzymać się przy planszach, by dowiedzieć się m.in., jak zmieniały się granice Wójtowej Wsi i Szczepanowic, o sięgającej 1811 roku tradycji szkoły w Wójtowej Wsi (w 1915 roku uczyło się w niej aż 309 uczniów). Wśród miejscowych osobowości wyeksponowani zostali Józef i Wojciech Poliwodowie - uczestnicy akcji niepodległościowej i III powstania śląskiego, a od 1922 pracownicy Konsulatu RP w Bytomiu.

Ciekawą część wystawy stanowią tablice poświęcone szczepanowickiej świątyni (jej budowniczym był słynny ks. Józef Kubis) oraz jej czterem proboszczom: ks. Karolowi Tokarzowi (stał na czele parafii w latach 1929 - 1975), ks. Hubertowi Skomudkowi, ks. dr Zygmuntowi Lubienieckiemu oraz ks. dr. Sławomirowi Pawińskiemu.

Przed wejściem do opolskiego archiwum wystawa zostanie do wtorku, 21 grudnia. Dzień później zostanie przeniesiona pod kościół św. Józefa w Opolu - Szczepanowicach. Będzie ją można oglądać przy okazji odwiedzin w „Szczepanowickim Betlejem”.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa o Wójtowej Wsi i Szczepanowicach stoi przed archiwum - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska