Wystawa o Związku Polaków w Niemczech jest prezentowana na rynku w Opolu

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Wystawa "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech" jest prezentowana na rynku w Opolu.
Wystawa "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech" jest prezentowana na rynku w Opolu. Marcin Żukowski
Do piątku 10 marca na opolskim rynku można zobaczyć wystawę pt. „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”. Plansze edukacyjne zostały opracowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

- Przede wszystkim chcieliśmy lokalnej społeczności przedstawić sylwetki tych osób, które walczyły o tę polskość tutaj – tłumaczyła dla Radia Opole dr Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu.

Na planszach przedstawiono wiele obszarów życia Polaków zamieszkujących w przedwojennych granicach państwa niemieckiego, m.in. życie religijne, życie kulturalne, harcerstwo i szkołę.

Wystawę stworzono w związku z 100. rocznicą powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Opracowanie pokazuje m.in. strukturę i działalność Związku. Ukazane są też represje, które dotknęły Polaków mieszkających na terenie ówczesnego państwa niemieckiego w okresie przed wybuchem II wojny światowej.

- Dojście w 1933 r. Adolfa Hitlera do władzy w Niemczech i jego rządy oznaczały dalsze pogorszenie się sytuacji Polaków w Niemczech. Zwłaszcza po 1936 r. władze niemieckie nasiliły szykany wobec ludności polskiej, szczególnie zamieszkującej rdzennie polskie obszary, które po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości nie znalazły się w jej granicach. Główne uderzenie narodowych socjalistów zostało skierowane w polskie organizacje, w pierwszej kolejności w szkoły. Nasiliła się walka z czytelnictwem prasy i książki polskiej – wydano chociażby zakaz rozpowszechniania „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza - czytamy na stronie IPN.

Tytuł wystawy, "Jesteśmy Polakami", jest zaczerpnięty z Pięciu Prawd Polaków spod znaku Rodła. Hasła zostały ogłoszone podczas I Kongresu ZPwN zorganizowanego 6 marca 1938 roku w Berlinie. Był to swego rodzaju ideowy manifest i drogowskaz dla licznej mniejszości polskiej w Niemczech.

Pięć Prawd Polaków

  • Jesteśmy Polakami!
  • Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci!
  • Polak Polakowi bratem!
  • Co dzień Polak Narodowi służy!
  • Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!

Wystawa od połowy lutego jest prezentowana na rynku w Opolu. W tym miejscu można ją obejrzeć tylko do piątku 10 marca.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska