- Przede wszystkim chcieliśmy lokalnej społeczności przedstawić sylwetki tych osób, które walczyły o tę polskość tutaj – tłumaczyła dla Radia Opole dr Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu.
Na planszach przedstawiono wiele obszarów życia Polaków zamieszkujących w przedwojennych granicach państwa niemieckiego, m.in. życie religijne, życie kulturalne, harcerstwo i szkołę.
Wystawę stworzono w związku z 100. rocznicą powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Opracowanie pokazuje m.in. strukturę i działalność Związku. Ukazane są też represje, które dotknęły Polaków mieszkających na terenie ówczesnego państwa niemieckiego w okresie przed wybuchem II wojny światowej.
- Dojście w 1933 r. Adolfa Hitlera do władzy w Niemczech i jego rządy oznaczały dalsze pogorszenie się sytuacji Polaków w Niemczech. Zwłaszcza po 1936 r. władze niemieckie nasiliły szykany wobec ludności polskiej, szczególnie zamieszkującej rdzennie polskie obszary, które po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości nie znalazły się w jej granicach. Główne uderzenie narodowych socjalistów zostało skierowane w polskie organizacje, w pierwszej kolejności w szkoły. Nasiliła się walka z czytelnictwem prasy i książki polskiej – wydano chociażby zakaz rozpowszechniania „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza - czytamy na stronie IPN.
Tytuł wystawy, "Jesteśmy Polakami", jest zaczerpnięty z Pięciu Prawd Polaków spod znaku Rodła. Hasła zostały ogłoszone podczas I Kongresu ZPwN zorganizowanego 6 marca 1938 roku w Berlinie. Był to swego rodzaju ideowy manifest i drogowskaz dla licznej mniejszości polskiej w Niemczech.
Pięć Prawd Polaków
- Jesteśmy Polakami!
- Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci!
- Polak Polakowi bratem!
- Co dzień Polak Narodowi służy!
- Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!
Wystawa od połowy lutego jest prezentowana na rynku w Opolu. W tym miejscu można ją obejrzeć tylko do piątku 10 marca.
Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?