Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzka Biblioteka Publiczna przygotowuje wystawę "Oppolia, Oppeln, Opole"

red.
Widok na zamek górny w Opolu. Prawdopodobnie dzieło rysownika Matthiasa Gerunga.
Widok na zamek górny w Opolu. Prawdopodobnie dzieło rysownika Matthiasa Gerunga. WBP
800-lecie Opola świętuje również Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Zaprasza na okolicznościową wystawę 
w Galerii WuBePe.

Sam tytuł wskazuje: ekspozycja nawiązywać będzie do różnych okresów w dziejach naszego miasta.
Pokazane zostaną zabytki ikonografii i piśmiennictwa, utrwalone na pergaminie i papierze.

Wiele z nich - szczególnie unikatowe manuskrypty, spisywane od XIV do XVI stulecia - posiada dużą wartość historyczną. Powstały w kancelariach książąt: Alberta, Władysława Opolczyka, Bolka III, Bernarda, Mikołaja II i Jana Dobrego.

Na niektórych rękopisach zachowały się pieczęcie, uwierzytelniające te cenne dla księstwa opolskiego dokumenty. W rękopisach z późniejszego okresu odnajdziemy XVIII-wieczny kancjonał, w którym znalazła się pieśń o św. Wojciechu, opisująca legendę o pobycie świętego w Opolu, jak również antyfonarz (zbiór pieśni kościelnych) z 1828 roku „Antiphonarium ecclesiae Parochialis Oppoliensis”, którego autor Carl Julius Adolph Hoffmann (1801 - 1843) - śląski muzyk i kompozytor - był dyrektorem chóru w kościele św. Krzyża, nauczycielem śpiewu, jak również organizatorem i dyrygentem zimowych koncertów w Opolu.

Grafiki, akwarele, 
mapy i fotografie

Jak przedstawiano Opole od XVI do lat siedemdziesiątych XX wieku, będzie można się przekonać, oglądając graficzne prace, między innymi Friedricha Bernharda Wernera, Carla Friedricha Stuckarta, Theodora Blätterbauera, jak również podziwiając pocztówki z wrocławskiego wydawnictwa Bruno Scholza i opolskiej oficyny Erdmanna Raabe.

Najstarszy - z prezentowanych - widok Opola zamieszczono w albumie podróżnym dokumentującym przebieg podróży palatyna Ottheinricha z Neuburga do Krakowa na przełomie 1536 i 1537 roku. Rysowane tuszem i pomalowane akwarelami widoki miast powstały w oparciu o szkice, które rysownik - prawdopodobnie Matthias Gerung - sporządzał, towarzysząc palatynowi w podróży.

Wprawdzie widoki zawierają nieścisłości, bowiem na przykład na weducie Opola pomylone zostały wieże opolskich zamków (Wieża Piastowska jest kwadratowa, a wieża zamku górnego okrągła), jednak rozplanowanie obiektów jest prawidłowe. Opole ukazane zostało od strony południowej, widoczne są mury i Brama Bytomska, a wewnątrz miasta kolegiata św. Krzyża, kościół i klasztor franciszkański, kaplica św. Aleksego.

W każdym mieście znajdują się obiekty szczególnie ważne dla mieszkańców z uwagi na ich wartość historyczną, kulturową i religijną. W Opolu należą do nich: Wieża Piastowska, katedra, kościoły, ratusz.

Te architektoniczne zabytki, często sięgające swoimi początkami zamierzchłych czasów, kryją w sobie wiele tajemnic oraz informacji o przeszłości, fundatorach, a także o dziejach Opola i jego władcach. Pokazywane na wystawie zabytkowe grafiki, mapy, fotografie i pocztówki, to nie jedyne źródła wiedzy o zmieniającym się na przestrzeni wieków wyglądzie naszego miasta.

W starych 
księgach zapisane

Oprócz zachowanej ikonografii, w odkrywaniu dawnego Opola pomocne są również stare księgi, w których zamieszczono opisy stolicy księstwa opolskiego. Wśród nich zajrzeć można do prac historiografów: Bartlomieja Steina, który w 1513 roku napisał „Descriptio totius Silesiae atque civitatis regiae Wratislaviensis”. Stein, wymieniając 63 miasta śląskie, pisał o jednym z nich: „Księstwo opolskie, ze wszystkich najbogatsze, obfitujące wprawdzie w małe, ale liczne miasta. Stolica jego Opole, położona nad Odrą, może poszczycić się potężnym zamkiem, obronnymi murami, wieżami i kościołem kolegiackim”; Mikołaja Heneliusa „Silesiographia” z 1613 r. i „Silesiographia renovata” z 1704 r.; Jakuba Schickfusa „New vermehrete schlesische Chronica” z 1625 r.
Opis Opola autorstwa Martina Zeillera zamieszczony został też w 1650 r. w ilustrowanym dziele Mätthausa Meriana „Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae”, do którego wydawca dodał plan Opola Valentina von Sebischa, który tylko zarysowuje przebieg murów miejskich i osobno zamkowych, a także ukazuje przeprawy przez Odrę i Młynówkę. Na planie widnieje herb miasta, nie ma niestety żadnych zarysów urbanistyki.
Wystawę wzbogacą plany pochodzące z przełomu XIX i XX stulecia, obrazujące układ ulic i zabudowę miasta.

Zbiory z muzeów w Brzegu i Nysie

Ekspozycja jest okazją do pokazania bogatych, różnorodnych zbiorów własnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu jako książnicy naukowej i regionalnej. Jednocześnie, dzięki wieloletniej współpracy biblioteki z placówkami muzealnymi, mieszkańcy Opola będą mieli okazję zobaczyć zbiory pochodzące z muzeów w Brzegu i Nysie. Niewątpliwą atrakcją ekspozycji będzie, wypożyczony przez Muzeum Regionalne w Nysie, miecz rycerski, którym w 1497 roku ścięto na nyskim Rynku księcia opolskiego Mikołaja II. Również Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu udostępni swoje zbiory ikonograficzne (portrety książąt opolskich, sztandary, dokumenty i numizmaty), wzbogacając wystawę upamiętniającą lokację Opola, która miała miejsce przed 1217 rokiem.

Wernisaż wystawy w Galerii WuBePe (ul. Piastowska 20) w środę, 22 marca o godz. 13.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto