Autorem wystawy jest prof. Michał Lis przy współpracy dr Urszulą Zajączkowską, opracowaniem graficznym zajęła się natomiast Łucja Furman.
Wystawa jest dość duża, plansz jest 27. Jest to kontynuacja poprzednich wystaw, dlatego na początku przypomina, że skończyły się powstania, które były tragedią tej ziemi.
- Pokazujemy na niej groby, w których spoczęli polegli w trzecim powstaniu. Następnie mamy podział Górnego Śląska między Niemcy, a Polskę. Pokazane jest to wszystko w detalach, m. in. jak była wytyczana nowa granica. Na jednej z plansz można znaleźć miejscowości przez które ona przebiegała. Następnie pokazujemy, jak w tym podziale kończyła się władza międzysojuszniczej komisji plebiscytowej na obszarze plebiscytom i na obszar przyznany Niemcom wracała administracja i wojsko niemieckie. Pokazujemy to na przykładzie Opola – mówił prof. Michał Lis.
Część ekspozycji poświęcono też radości, jaką okazywało społeczeństwo polskie z przyznanych naszemu krajowi terenów.
- Poczynając od przejmowania przez Polskę poszczególnych powiatów i wjazdu wojska polskiego, ale także pokazujemy organizację życia polskiego w tej części, która została w Niemczech. Ta część kończy się informacją, że powstała dzielnica pierwsza Związku Polaków w Niemczech. To zapowiada, że mamy w planach wystawę, która będzie poświęcona życiu polskiemu na tej części Górnego Śląska, która pozostała w Niemczech, czyli na Śląsku Opolskim – dodaje autor wystawy.
Na końcu natomiast znajduje się kalendarium, które jest pewnego rodzaju przewodnikiem w czasie i opisuje, co się działo na naszej ziemi od końca 1921 roku, aż do 1924 roku.
Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?