Wystawa: „Polski Czerwony Krzyż. Sto lat w służbie Ojczyźnie i ludziom”

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wystawę na planszach można oglądać przed opolską siedzibą Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Uzupełniają ją eksponaty zgromadzone wewnątrz placówki.

Ekspozycja przedstawia długą i bogatą historię zasłużonej organizacji niosącej potrzebującym pomoc humanitarną i medyczną – nie tylko w Polsce.

Można dzięki niej poznać mało znane fakty dotyczące początków organizacji PCK, sięgających momentu odzyskania niepodległości i dowiedzieć się o jej protoplaście. Była nim formacja pod nazwą Polski Biały Krzyż utworzona dzięki staraniom Ignacego Paderewskiego i jego żony, w celu wspierania ofiar I wojny światowej.

Znaczące miejsce na wystawie stanowi działalność PCK w czasie okupacji niemieckiej, oraz – wyjątkowa na skalę europejską – aktywność pomocowa okazana Węgrom podczas powstania w tym kraju w roku 1956.

Historię Polskiego Czerwonego Krzyża tworzą ludzie, których wystawa przypomina. Są wśród nich książę Paweł Jan Sapieha – inicjator pierwszych struktur powstających w 1913 r. w Galicji, doktor Józef Bellert – organizator szpitala dla ocalałych więźniów KL Auschwitz i wielu innych.

Ekspozycję można oglądać do 4 września 2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska