Wystawa poświęcona opolskim cementowniom. Ważne wydarzenie w Muzeum Śląska Opolskiego dla miłośników historii Opola

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Michał Grocholski/MŚO
„Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” to nowa wystawa czasowa w Muzeum Śląska Opolskiego. Na przełomie XIX i XX wieku w Opolu działało dziewięć cementowni, dziś jest tylko jedna. Jaką wartość ma zachowany jeszcze zasób materialny dawnego przemysłu cementowego? To jedno z pytań, na które odpowiedzi szukają twórcy wystawy.

- Kiedy rok temu obejmowałam stanowisko dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego przyjęłam za jeden z priorytetów pokazanie historii industrialnej Opola. Mamy udane przykłady rewitalizacji miejsc z nią związanych, jak oddana niedawno kamionka Piast czy wcześniej Bolko, ale wciąż brakuje upamiętnienia zakładu produkującego cement – mówi Iwona Solisz, autorka koncepcji wystawy.

Dziedzictwo przemysłowe jest wyjątkowo podatne na zniszczenie, często jest tracone z powodu braku świadomości i właściwej oceny jego znaczenia, braku należytej dokumentacji lub ochrony, a także na skutek znacznych rozmiarów i złożoności obiektów .

W Opolu na przełomie XIX i XX wieku działało dziewięć cementowni, z których do naszych czasów zachowała się niewielka część: zostały całkowicie zburzone, niektóre obiekty są zaadaptowane na inne cele lub stoją puste. – od lat bez wyposażenia i przedmiotów związanych z przetwarzaniem surowców i produkcją cementu. Zachowało się stosunkowo niewiele dokumentów, planów i innych pamiątek. Odchodzą także ludzie, którzy pamiętają działalność cementowni opolskich w drugiej połowie XX wieku. Dlatego warto zastanowić się, jakie znaczenie dla Opola miała działalność w mieście tylu cementowni.

W czwartek zaczęła się również dwudniowa ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona tematyce ochrony i popularyzacji dziedzictwa przemysłowego. Wykłady przeznaczone są zarówno dla naukowców, ale także dla pasjonatów historii. Podczas dwóch dni w Muzeum Śląska Opolskiego swoje wystąpienia wygłosi 32 prelegentów. Zaproszeni goście to reprezentanci uczelni wyższych, architekci, konserwatorzy oraz muzealnicy z całego kraju.

Wystawa będzie otwarta do 30 czerwca 2023 roku.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska