Wystawa w Opolu: Europa zaczyna się w… Łambinowicach. Ekspozycję kilkudziesięciu plansz można oglądać do 30 września

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Dr Renata Kobylarz Buła przy tablicy poświęconej Łambinowicom.
Dr Renata Kobylarz Buła przy tablicy poświęconej Łambinowicom. Krzysztof Ogiolda
W opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych można oglądać wystawę: „Europa zaczyna się w Łambinowicach. Miasta i Miejsca Znaku Dziedzictwa Europejskiego”.

Jej prezentacja jest związana z przyznaniem przez Komisję Europejską prestiżowego Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Lebel) muzeum i innym obiektom Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

- Zabiegaliśmy, by Znak Europejski otrzymało zarówno nasze muzeum, jak i obiekty znajdujące się na terenie Miejsca Pamięci, nad którymi muzeum sprawuje opiekę: teren po obydwu Stalagach z II wojny światowej oraz trzy cmentarze wojenne, w tym cmentarz ofiar obozu pracy – mówi dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora CMJW.

Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt barwnych plansz ze zdjęciami obrazującymi większość z 48 obiektów posługujących się znakiem. Wśród nich jest pięć miejsc z Polski: obok CMJW Stocznia Gdańska, zabytki związane z zawarciem Unii Lubelskiej, Konstytucją 3 maja oraz cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej Łużna-Pustki.

- Znak Dziedzictwa Europejskiego przyznawany jest od 2013 roku – podkreśla dr Kobylarz – Buła. - CMJW otrzymało go w 2019. - Otrzymują go nie tylko budowle – miejsca pamięci czy obiekty sakralne, ale także idee i wartości istotne z punktu widzenia integracji europejskiej. Stąd wśród plansz, które eksponujemy są m.in. te poświęcone traktatowi z Maastricht czy miejscowości Schengen. Ale nie brakuje także centrum Aten czy kopalni z północnej Belgii. Na planszy poświęconej Łaminowicom umieściliśmy pozostałości baraków na terenie jednego ze Stalagów.

Wystawę uzupełniają umieszczone w gablotach muzealia związane z historią obozów jenieckich Lamsdorf i Obozu Pracy w Łambinowicach.

Ekspozycja będzie prezentowana do 30 września. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska