Wystawa w Opolu: (nie)Winna historia w Archiwum. Poznaj losy wina i winiarzy na Śląsku

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wystawa przed Archiwum Państwowym w Opolu
Wystawa przed Archiwum Państwowym w Opolu Krzysztof Ogiolda
Pod takim tytułem przed Archiwum Państwowym w Opolu można od czwartku (19 listopada) oglądać plenerową wystawę.

Z 11 plansz, można dowiedzieć się m.in. o pradziejach wina, o tym, czy w Winowie hodowano winorośl, o zakonnych winnicach, także na Śląsku Opolskim, do czego wino służyło w kościele i w domu, do czego przydatne były beczki z południa, o dawnych gatunkach win, a nawet… jak sprzedać zepsute wino.

- Pomysł na wystawę zaczął się od XIX-wiecznego receptularza, w którym zapisano m.in. sposoby na ratowanie wina i dawanie mu lepszego smaku – mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar, kierownik Oddziału Informacji i Udostępniania w Archiwum Państwowym w Opolu. - Ta księga trafiła po wojnie do naszego archiwum z Nysy. W polskim tłumaczeniu i nowej szacie graficznej zostanie wkrótce wydana i będzie dostępna zarówno w postaci elektronicznej, jak i papierowej. Przy okazji zaczęliśmy szukać w naszych zasobach innych materiałów nt. rzemiosła winnego na Śląsku i tak powstała wystawa.

- Na wystawie staramy się opisać chronologicznie losy wina i winiarzy na Śląsku w ciągu wieków – mówi dr hab. Małgorzata Iżykowska z Archiwum Państwowego w Opolu. - Wino było wytwarzane na Śląsku w sposób rzemieślniczy, mamy na to liczne dowody w naszym archiwum. Winnice istniały wokół Opola, także w Brzegu i Głogówku (do uprawy winorośli nawiązuje do dziś herb tego miasta). Winnice bywały darem panujących książąt dla zaufanych i zasłużonych dworzan. Potwierdzają to dokumenty pergaminowe spisywane po czesku lub po niemiecku.

Znaczne zasługi dla rozwoju lokalnych winnic mieli norbertanie, którzy przybyli na Śląsk w wieku XIII i byli posiadaczami ponad 20 wsi wokół Opola. Prawdopodobnie oni zaczęli uprawę winorośli. Przede wszystkim po to, by mieć wino mszalne.

Pani Małgorzata Irzykowska zwraca uwagę, iż na Śląsku zmieniały się warunki klimatyczne. - Od XIII do XV wieku panowało tzw. małe optimum klimatyczne. Średnie temperatury były o 2-3 stopnie wyższe niż w XVI stuleciu i następnych – objaśnia. - Winorośl można było uprawiać z dobrym skutkiem i z zyskiem. Od XVI wieku winnice nadal istniały, ale coraz częściej były sprzedawane i zastawiane, a z czasem ślady po nich została już tylko w nazwach miejscowych. Choć jeszcze w XVIII wieku, kiedy Fryderyk Wielki zagarnął Śląsk, zachęcał do tworzenia nowych winnic. Próby ich tworzenia podejmowano. Ale wyniki chyba nie były najlepsze. Ówcześni historycy piszą,że lokalne wina nie cieszyły się wielkim wzięciem. Doskonałe wina sprowadzano z południa Europy.

PDF-y z planszami wystawy są dostępne na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Opolu (zakładka wystawy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska