Wystawa zdjęć Fryderyka Kremsera wyłowionych z Odry

  Wystawa zdjęć Fryderyka Kremsera wyłowionych z Odry

  Zdjęcie autora materiału
  Edyta Hanszke

  Nowa Trybuna Opolska

  W poniedziałek w Loft Gallery w domEXPO Opole otwarto wystawę zdjęć wybitnego opolskiego, nieżyjącego już, fotografika.
  Waldemar Kremser i jedno ze zdjęć jego ojca.
  1/2
  przejdź do galerii

  Waldemar Kremser i jedno ze zdjęć jego ojca.
  ©Sławomir Mielnik (O)

  10 fotografii o formacie metr na metr zaprezentowano w Loft Gallery. Fotografii przedziwnych, na których z różnokolorowej planszy wyłaniają się mniej lub bardziej rozmyte kontury sakralnych budowli.

  To część spuścizny po Fryderyku Kremserze zaprezentowana w Opolu w rocznicę powodzi przez jego syna Waldemara, także fotografika, grafika, absolwenta akademii sztuk pięknych w Berlinie.

  - Na zaprezentowanych fotografiach ojca odcisnęła swój ślad woda z Odry, która w 1997 roku zalała jego pracownię przy ul. Piastowskiej 22. Na własny użytek próbowałem "topić" swoje zdjęcia, ale nigdy nie osiągnąłem takiego efektu, jak ten, który prezentuję na tej wystawie - mówił podczas wernisażu Waldemar Kremser.

  Joachim Sosnowski, przyjaciel zmarłego w 1997 roku Fryderyka Kremsera, przypomniał, że i władze miasta, i regionu deklarowały upamiętnienie postaci zasłużonego opolanina, a na razie do tego nie doszło.

  - Wystawa Fryderyka Kremsera w opolskim Loft Gallery jest w zasadzie już trzecią edycją tematu powodzi - czytamy w zapowiedzi wystawy. - Pierwsza wystawa odbyła się rok po powodzi w byłej pracowni Fryderyka Kremsera. Po nieco chaotycznym uporządkowaniu, skuciu zawilgoconych murów odbył się skromny wernisaż przy świecach, bowiem z powodu remontu brakowało prądu. Jednakże atmosfera „zaduszek“ wypełniła pracownię licznymi gośćmi, którzy zjechali do Kremsera z wielu zakątków Polski.

  Druga edycja „Potopu“ była autorską wystawą syna artysty - Waldemara Kremsera w Galerii AT w Poznaniu. Zaprezentowana została oryginalna kuweta z Opola o wymiarach 70 x 250 cm, wypełniona wodą, a wewnątrz pusty dzban. W niej to właśnie wywoływał swoje fotografie Fryderyk, tworząc większość swych 200 wystaw indywidualnych i zbiorowych.

  Wystawę udało się zorganizować dzięki gościnności domEXPO, które użyczyło pomieszczeń dla Loft Gallery oraz poznańskiej firmie, która sponsorowała wydruki ocalałych z powodzi zdjęć Fryderyka Kremsera.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Wideo