Wytypowani do remontu

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Gminy Kędzierzyn-Koźle i Głubczyce będą uczestniczyć w polsko-niemieckim programie odnawiania budynków mieszkalnych.

Sprawę pilotuje Urząd Marszałkowski w Opolu i samorząd z partnerskiego niemieckiego landu Nadrenia-Palatynat. Tak zwany program rewitalizacji ma objąć kędzierzyńsko-kozielski Miejski Zarząd Budynków Komunalnych i Spółdzielnię Mieszkaniową w Głubczycach.

Jest duża szansa, by zmodernizować mieszkania w tych dwóch miejscowościach - mówi Ryszard Galla, wicemarszałek województwa opolskiego.
W przypadku Kędzierzyna-Koźla do programu wytypowano osiedle Pogorzelec. Na razie nie wiadomo, które budynki konkretnie.
Bardzo zależałoby nam na wyremontowaniu obiektów przy ulicy Kozielskiej, bo to wizytówka miasta - mówi Halina Mińczuk, kierownik Administracji Budynków Komunalnych na Pogorzelcu.
Ostateczna decyzja ma być podjęta wspólnie z Niemcami, którzy stworzą spółkę z gminą Kędzierzyn-Koźle oraz wspólnotami mieszkaniowymi, jeśli takie istnieją w kamienicy, która miałaby być modernizowana.
Ta modernizacja polegałaby praktycznie na całym odnowieniu budynku - tłumaczy Krystyna Król, zastępca kierownika wydziału urbanistyki i architektury w urzędzie miasta.

W wytypowanych budynkach byłyby nadbudowane piętra i zrobiony nowy dach. Na parterze z kolei utworzone zostałyby punkty usługowe. Planuje się także ocieplenie ścian budynków, wymianę okien, całej instalacji centralnego ogrzewania na bardziej wydajną czy też przeróbki architektoniczne dotychczasowych balkonów tak, by uzyskać dodatkowe powierzchnie mieszkalne (na przykład jako pokoje letnie).

Blokami przeznaczonymi do programu rewitalizacji zarządzałaby spółka utworzona przez stronę niemiecką, gminę Kędzierzyn-Koźle oraz wspólnotę mieszkaniową (jeśli taka w nim istnieje). Potem - w odpowiedniej wielkości - spółka dzieliłaby się zyskami z czynszu, by odzyskać włożone w remont pieniądze. Nie jest też wykluczone, że Urząd Marszałkowski działając wspólnie ze swoim odpowiednikiem w Nadrenii-Palatynacie, uzyska na ten cel fundusze z Unii Europejskiej.
W partnerskim projekcie ma wziąć także udział głubczycka spółdzielnia mieszkaniowa. Do udziału w programie wytypowano cztery budynki obejmujące około 90 mieszkań.
Jest już dla nas opracowywany konkretny projekt kooperacji ze stroną niemiecką - wyjaśnia Jakub Forystek, prezes SM w Głubczycach. - Zabezpieczamy także pieniądze na ten cel.
Podobny program rewitalizacji prowadzony były już w Danii i Francji. Kędzierzyn-Koźle i Głubczyce są pierwszymi miastami na Opolszczyźnie, które mają wziąć w nim udział.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska