Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu organizuje konferencję „Dobrostan w wieku senioralnym”

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dragen Zigic/Freepik
„Dobrostan w wieku senioralnym” to temat konferencji naukowej, która odbędzie się w czwartek, 1 grudnia, w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu. Wydarzenie to wpisane jest w nowy projekt uczelni, który jest odpowiedzią na potrzeby środowisk współpracujących z seniorami.

„WzMOCnieni” to projekt o charakterze rozwojowym i szkoleniowym, realizowany pod patronatem naukowym Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu przez partnerstwo: Fundację Via Salutis, Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP KLATKA oraz partnerów islandzkich (Stowarzyszenie Ós Pressan). Ma on charakter regionalny i realizowany będzie w województwie dolnośląskim i opolskim.

Jego celem jest przeciwdziałanie marginalizacji seniorów, uruchomienie procesów budowania dobrostanu i podniesienie kompetencji osób działających w obszarze senioralnym. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby personelu medycznego, pracowników administracji publicznej skupionych wokół wdrażania polityki senioralnej w regionie, animatorów czasu wolnego, opiekunów domów spokojnej starości, itd.

Prelegentem wydarzenia będzie prof. dr hab. Artur Fabiś - autor i współautor kilku monografii z zakresu gerontologii społecznej i andragogiki komparatystycznej, redaktor kilkunastu prac zbiorowych z zakresu edukacji dorosłych i gerontologii społecznej, autor i współautor wielu artykułów naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach także indeksowanych w bazie SCOPUS i Web of Science). Inicjator i kierownik wielu konferencji naukowych lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Członek Zarządu Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego w latach 2008-2022; Wiceprezes Stowarzyszenia Gerontologów Społecznych; Założyciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mysłowicach. Założyciel i Redaktor Naczelny czasopisma Exlibris Biblioteka Gerontologii Społecznej.

Umowny początek starości często jest utożsamiany z uzyskaniem wieku emerytalnego. W polskich warunkach przyjmuje
się 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Według niektórych badań wiek graniczny przypada na 70. r.ż., ale wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) starość rozpoczyna się w 60. roku życia.

Wiele osób po 60. roku życia wciąż pozostaje aktywnymi zawodowo. Z badań wynika, że każda osoba w tym wieku powinna mieć możliwość jak najdłuższego, zgodnego z własnym wyborem pozostawania samodzielną i aktywną w życiu społecznym i zawodowym. Istnieje konieczność zapewnienia osobom starszym dostępu do newralgicznych sfer warunkujących optymalną jakość życia, takich jak: zdrowie, samodzielność ekonomiczna, aktywność społeczna i produktywność. To podnosi poziom odczuwanego dobrostanu i daje możliwości pozytywnej adaptacji do starości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska