Obejmuje on dofinansowanie dodatkowych zajęć dydaktycznych dedykowanych studentom-sportowcom będących w trakcie kariery sportowej. Program tych zajęć realizowany jest u nas od ubiegłego tygodnia w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego, których podział będzie uzależniony od planowanego harmonogramu - dodaje Filip Pokusa.
- Należy podkreślić jednak przede wszystkim to, że „jesteśmy pierwszą uczelnią w kraju która już 21 lutego 2020 roku podpisała z MNiSW umowę na realizację wspomnianego projektu” podkreśla pan prof. Tadeusz Pokusa, prorektor uczelni.
- Dofinansowanie będzie naliczane na podstawie liczby uprawnionych studentów-sportowców, którzy posiadają obywatelstwo polskie i wskazaną w projekcie kategorię sportową - akcentuje ponadto prof. Tadeusz Pokusa, dodając iż w WSZiA dotyczy to 23 osób uprawiających kolarstwo torowe, siatkówkę halową, siatkówkę plażową, tenis stołowy i podnoszenie ciężarów. - Środki finansowe zabezpieczone w budżecie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego kierowane będą bezpośrednio do naszej uczelni z przeznaczeniem indywidualnego doboru treści i form kształcenia w zakresie pozwalającym na kontynuowanie i rozwijanie kariery sportowej - wyjaśnia prorektor uczelni.
-Do udziału w projekcie ministerstwo zakwalifikowało studentów - zawodników objętych szkoleniem olimpijskim, medalistów igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata i Europy, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz studentów- sportowców posiadających klasy sportowe - mistrzowską międzynarodową i mistrzowską - dodaje.
- Postanowiliśmy złożyć wniosek na realizację projektu NRA bowiem zależy nam, - podobnie jak ministerstwu - żeby sportowcy, którzy pragną kształcić się, mogli rozwijać swoje talenty i umiejętności zarówno w obszarze sportu jak i nauczania. Przychodzi bowiem czas, gdy trzeba w pewnym wieku opuścić tor kolarski, salę do podnoszenia ciężarów czy boisko siatkarskie i rozpocząć życie poza sportem. W tym momencie stosowne wykształcenie może okazać się niezwykle cenne - mówi prezes KU AZS.
- Dlatego tak ważne jest wsparcie dla tych, którzy dziś jako znani sportowcy przysparzają nam wiele radości oraz wzruszeń a także promują naszą uczelnię - akcentuje Filip Pokusa.
Jestem zadowolona że biorę udział w tym projekcie - mówi tenisistka stołowa, medalistka mistrzostw Europy i mistrzyni Polski Natalia Bajor, która na planowanych zajęciach projektowych zjawiła się na uczelni 25 lutego. - Elastyczność podejścia i indywidualizacja kształcenia pozwoli lepiej przygotować mi się do igrzysk olimpijskich w Tokio - mówi.
Pozytywnie oceniam uruchomienie projektu Narodowa Reprezentacja Akademicka w naszej uczelni - podkreśla Adrian Tekliński, mistrz świata w kolarstwie torowym w konkurencji scratchu.
- Gdyż możliwość bardziej intensywnego i dłuższego kontaktu z promotorem mojej pracy licencjackiej pozwoli wreszcie przyśpieszyć jej ostateczną obronę, choć i tak jestem już tu opóźniony. Na pewno zjawię się w marcu na WSZiA - dodaje. - Wcześniej wykorzystam także kontakt z promotorem poprzez platformę e-learningową.
Podobną opinię wyraża opolski ciężarowiec pan Arkadiusz Michalski - mistrz Europy i brązowy medalista mistrzostw świata - który na uczelnię przyjechał prosto z Zakopanego ze zgrupowania kadry; choć jak podkreśla, „obronę pracy chciałby przenieść po igrzyskach olimpijskich”.
- Dużo interesującej przekazanej wiedzy, wiele pracy własnej i niestety duże wymagania szczególnie pani od „kultury organizacyjnej firmy” - mówi z uśmiechem srebrny medalista Uniwersjady siatkarz Bartłomiej Lipiński który z kolegami z drużyny Jędrzejem Gruszczyńskim i Damianem Domagałą - a jednocześnie także medalistami Uniwersjady - rozpoczęli w niedzielę 23 lutego swój udział w projekcie Narodowa Reprezentacja Akademicka.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?