Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu udostępniła część zasobów ze swojej platformy e-learningowej młodzieży z opolskich szkół

Sylwia Mielnik
- Cieszę się, że będę mogła wystąpić na konferencji, na której opowiem miedzy innymi o pięciu najważniejszych zasadach mediacji - mówi Julia Rogowicz.
- Cieszę się, że będę mogła wystąpić na konferencji, na której opowiem miedzy innymi o pięciu najważniejszych zasadach mediacji - mówi Julia Rogowicz. Fot. arch. prywatne
Uczniom szkół, z którymi współpracujemy, daliśmy możliwość skorzystania z zasobów naszej platformy i dołączenia do niektórych wykładów on-line - mówi Mirosław Hanulewicz, administrator platformy na WSZiA.

- Największą popularnością cieszyły się zagadnienia związane z komunikacją i mediacjami, dlatego już za niedługo, stworzymy zakładkę dedykowaną specjalnie dla młodzieży z naszego regionu - dodaje Hanulewicz.

Dostęp do zasobów platformy będzie bezpłatny, a znajdą się tam nie tylko ciekawe materiały, przydatne linki, ale również informacje o szkoleniach i kursach on-line.

Z zasobów platformy skorzystałam za namową mojego taty i wybrałam wykład pod tytułem „Mediacje i negocjacje”. Jako uczennica klasy humanistycznej z elementami dziennikarstwa w I Liceum Ogólnokształcącym w Opolu uznałam, że będzie mi on najbardziej przydatny - mówi Julia Rogowicz. Temat tak mnie zainteresował, że poprzez kontakt na platformie, przeprowadziłam wywiad z Panią Małgorzatą Gosztyłą, pedagogiem, mediatorem zawodowym oraz koordynatorem koła mediatorów rówieśniczych w jednym z opolskich liceów - dodaje Julia. Nie ukrywam, że z racji profilu szkoły interesuje się zagadnieniami związanymi z komunikacją, ale nie sądziłam, że moja wiedza jest aż tak duża i to dodatkowo będzie motywować mnie do dalszych działań. Chcę propagować wiedzę na temat mediacji, ponieważ młodzi ludzie, nawet nie zdają sobie sprawy, jak takie umiejętności są im potrzebne. Co ważne, najlepiej zdobyć je zanim wkroczymy w samodzielne, dorosłe życie - dodaje Julia.

Uczelnia wychodząc naprzeciw zainteresowaniom młodej opolanki, zaproponowała jej przygotowanie prezentacji, którą Julia przedstawi na zbliżającej się konferencji naukowej. Tematem będzie potrzeba tworzenia kół mediatorów rówieśniczych.

- Teraz już wiem, że konflikty, czy też różnice zdań to zjawisko, z którym mamy do czynienia na co dzień. Jeśli jest to kreatywna dyskusja, poparta argumentami, to taka forma może mieć nawet charakter edukacyjny. Jeśli jednak działania nacechowane są zrachowaniami negatywnymi, agresją słowną, wtedy powstaje potrzeba interwencji, np. mediatora. Taka osoba jest po pierwsze bezstronna i pomogłaby rozwiązać wiele szkolnych konfliktów, odchodząc od standardowego szkolnego systemu nagradzania i karania. Poprzez udział w mediacji, można dostać szansę na zmianę swojego zachowania, co w przyszłości przyniesie pozytywne skutki. Szkolenie młodzieży w kierunku mediatora otwiera nowe perspektywy zawodowe w życiu dorosłym - dodaje Julia.

- Cieszę się, że będę mogła wystąpić na konferencji, na której opowiem miedzy innymi o pięciu najważniejszych zasadach mediacji - podsumowuje licealistka.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska