Wzrośnie podatek VAT. Szykuj się na podwyżki

Tomasz Gdula tgdula@nto.pl
Udostępnij:
Premier Tusk ogłosił, że w 2011 roku VAT wzrośnie o 1 procent z wyjątkiem niektórych rodzajów żywności. - Ale jedzenie też podrożeje - ekonomiści nie mają złudzeń.

Wszystko drożeje, tylko płace stoją w miejscu, a oni jeszcze chcą podnieść podatki?! - oburza się Janina Zielińska, kasjerka z marketu w centrum Kędzierzyna-Koźla. - Ludzie, szczególnie emeryci, już teraz wyliczają, na ile plasterków wędlin ich stać, a tu jeszcze ma być drożej. To straszna wiadomość.

Zobacz: O ile w tym roku wrosną ceny żywności?

Podobne reakcje są powszechne po tym jak Donald Tusk zapowiedział wczoraj, że podatek VAT, który wliczony jest w cenę każdego towaru i usługi, wzrośnie o 1 procent.

Dziś podstawowa stawka VAT-u wynosi w Polsce 22 procent i już należy do najwyższych w Europie

**Od stycznia ma wzrosnąć do 23 procent, co oznacza, że drożej zapłacimy za większość towarów i usług. Także obniżone stawki VAT wzrosną o jeden punkt.

Przykładowo dziś przy zakupie leków czy artykułów dla dzieci płacimy 7-procentowy podatek, a od nowego roku będzie to 8 procent.

- Rząd zapewnia, że wyższe stawki VAT nie obejmą żywności, ale to nie do końca prawda - mówi dr Witold Potwora, prorektor w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu. - Nawet jeśli stawki VAT na artykuły spożywcze pozostaną na obecnym poziomie, na ceny żywności wpływać będzie m.in. wyższy VAT na energię czy paliwo.

Poza tym z 3 do 6 procent ma wzrosnąć VAT na tzw. żywność nieprzetworzoną, gdyż wynika to z przepisów Komisji Europejskiej i tej podwyżki nie dało się uniknąć niezależnie od wczorajszej decyzji rządu.

Nowe stawki VAT mają być wprowadzone czasowo do roku 2013, ale wśród ekonomistów trudno znaleźć takiego, który wierzy, że za trzy lata rząd wróci do poziomu 22-procentowego. Rząd szacuje, że z podwyżki VAT-u do budżetu państwa wpłynie w 2011 r. 5,5 mld zł. Mimo to wzrost podatków ma być nieodczuwalny dla kieszeni przeciętnego Polaka.

- Możliwe, że wzrost cen będzie minimalny, ale niewątpliwie ludzie ubodzy odczują go najbardziej - zwraca uwagę dr Potwora. - Rzecz w tym, że jesteśmy krajem na dorobku i chcąc się rozwijać, podnosić poziom życia, powinniśmy dążyć do obniżania podatków. Najnowszy ruch rządu temu nie służy, chociaż nie uderzy w kondycję firm, gdyż one wyższy VAT wliczą sobie w cenę dóbr, którymi handlują.

Zobacz: Opolszczyzna. Za prawie wszystko musimy zapłacić więcej

Także lewicowy ekonomista prof. Ryszard Bugaj jest zdania, że wpływ podwyżki VAT-u na koszty utrzymania będzie niewielki, a na pewno nie dotkliwy. Zwraca jednak uwagę na co innego.

- Polska to jedyny kraj na świecie, gdzie ludzie najbogatsi dzięki instytucji samozatrudnienia mogą płacić najniższą stawkę podatku dochodowego - mówi Ryszard Bugaj. - To jest rozwiązanie niespotykane nigdzie indziej i powinno zostać zmienione.

Inaczej mówiąc: podnoszenie podatków "tak”, ale przy kierowaniu obciążeń na tych, dla których będą one najmniej dotkliwe, czyli najzamożniejszych. Taka wizja powinna przyświecać rządowi, ale jest inaczej, bo ludzie najlepiej sytuowani to jest wyborczy target Platformy Obywatelskiej, więc rząd o nich troszczy się najbardziej - uważa prof. Bugaj.

Oprócz nowej stawki podatku od towarów i usług, rząd zapowiada szereg innych oszczędności, ale na razie nie precyzuje, czego mają dotyczyć. Kilka dni temu mówiło się m.in. o możliwej likwidacji becikowewgo i obniżeniu ulgi podatkowej na dziecko. Po proteście minister pracy Jolanty Fedak na razie o tym cicho. Podobnie jak o powrocie do trzeciej stawki podatku dochodowego, która miałaby obciążyć najlepiej zarabiających.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie