Xiè xiè za wspólne świętowanie. Jubileusz Instytutu Konfucjusza w Opolu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Uczniowie z III klasy PSP nr 14 z Opola przygotowali na jubileuszową uroczystość inscenizację bajki Hansa Christiana Andersena.
Uczniowie z III klasy PSP nr 14 z Opola przygotowali na jubileuszową uroczystość inscenizację bajki Hansa Christiana Andersena. Sławoj Dubiel
11-lecie opolskiego Instytutu Konfucjusza zbiegło się z obchodami Międzynarodowego Dnia Instytutu Konfucjusza oraz 70. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Chinami.

Podczas uroczystości uczniowie z III klasy PSP 14 pod kierunkiem Agaty Szlęg zaprezentowali inscenizację baśni Hansa Christiana Andersena, lektorka opolskiego instytutu pani Fu zagrała na chińskim flecie poprzecznym - dizi, pani Yang Xu-Czaja wykonała na pianinie chińskie utwory ludowe, a pani Xiaoli Duann zaprezentowała grę na popularnym w Chinach instrumencie - guzheng.

Z własnymi interpretacjami utworów chińskich wykonawców wystąpiła Eliza Jończyk - laureatka konkursu noworocznego. Pokaz Tai Chi z wachlarzem wykonała lektorka instytutu pani Xie Ychao. Uczestnikom jubileuszu zaprezentował się też Adam Laskowski - mistrz chińskich sztuk walki Wing Chung, który zdobywał szlify pod okiem Shifu Cheung.

Jak na urodziny przystało, był też tort i wspólne zdjęcie. Wśród gości byli reprezentanci władz Politechniki Opolskiej, Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki i sympatycy instytutu utworzonego 11 lat temu przy Politechnice Opolskiej.

Centrum Współpracy Polska-Chiny - Instytut Konfucjusza w Opolu to instytucja pożytku publicznego, której misją jest promowanie języka i kultury chińskiej. Jego celem jest nawiązywanie i poszerzanie więzów akademickich, gospodarczych i kulturalnych pomiędzy Polską i Chinami. Polskim dyrektorem instytutu jest Ewa Jakuczek, a chińskim - przedstawiona podczas uroczystości - prof. Wenjing Gong.

W instytucie pracują specjaliści do spraw międzynarodowych i lektorzy. Jak podkreślają jego przedstawiciele - działa on nie tylko na rzecz uczelni, ale całej społeczności regionu.

Opolski ośrodek jest jedną z 200 takich placówek na świecie, stowarzyszonych w międzynarodowej sieci, których siedziba - Hanban (Biuro Międzynarodowej Rady Języka Chińskiego) mieści się w Pekinie.

W skład zarządu organizacji Hanban wchodzą przedstawiciele 12 komisji oraz ministerstw rządu chińskiego. Hanban to organizacja non-profit podlegająca chińskiemu Ministerstwu Edukacji, której celem jest upowszechnianie dorobku chińskiej kultury i języka. Jej powstanie było odpowiedzią na rosnące w świecie zainteresowanie nauką języka chińskiego. Uczy się go obecnie ok. 25 mln obcokrajowców.

Konfucjusz (551 p.n.e. - 479 p.n.e.) był chińskim myślicielem, nauczycielem i filozofem. Filarami jego filozofii są: sprawiedliwość, szczerość, moralność oraz poprawność w stosunkach społecznych.

Zadaniem instytutu jest: organizowanie kursów i konwersatoriów języka chińskiego, przygotowanie nauczycieli do nauczania języka chińskiego, dostarczanie nowoczesnych materiałów dydaktycznych do nauki języka, przeprowadzanie egzaminów językowych, organizowanie wykładów i seminariów na temat chińskiej kultury, społeczeństwa i biznesu, nawiązywanie współpracy z jednostkami naukowo-badawczymi i firmami, doradztwo w zakresie edukacji, kultury i biznesu,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska