XVII-wieczny pałac w Żyrowej

fot. Archiwum
XVII-wieczny pałac w Żyrowej
XVII-wieczny pałac w Żyrowej fot. Archiwum
Największa i najokazalsza śląska budowla wczesnobarokowa. Zabytek pierwszej klasy, który z zewnątrz wygląda dziś niemal tak samo jak na obrazie z 1644 roku. Brak jedynie muru obronnego i fosy ze zwodzonym mostem.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na XVII-wieczny pałac w Żyrowej wyślij SMS o treści:

KRAPKOWICE.7 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Historia tego miejsca sięga 1300 r., gdy stanął tu murowany klasztor Cystersów. Na zamek obronny przebudowali go Żyrowscy, którzy panowali tu w latach 1447-1631.

W 1631 roku cesarz Ferdynand II zarekwirował zamek, a jego właściciela, Jana Krzysztofa Żyrowskiego, oskarżył o zdradę stanu i skazał na dożywotnie więzienie.

Była to kara za to, że w czasie wojny trzydziestoletniej wystąpił przeciw niemu w bitwie pod Białą Górą. Zniszczony w pożarze zamek kupił w 1831 roku hrabia Melchior Ferdinand von Gaschin, który przebudował go w rezydencję w stylu wczesnobarokowym. Uchodziła w tamtych czasach za najokazalszą na Górnym Śląsku. To właśnie temu rodowi zawdzięczamy sanktuarium, klasztor i kalwarię na Górze św. Anny.

W rękach Gaschinów pałac był do 1852 roku. Potem właściciele zmieniali się często: Maksymilian von Hatzgfeld-Schoenstein, hrabia August von Nostiz, bracia Goedecke, Eduard Guradze i ostatnia - rodzina von Francken-Sierstorpff.
Dziś pałac jest własnością prywatną. Po remoncie będzie w nim luksusowy hotel. Za przyzwoleniem stróża można wejść do parku i obejrzeć obiekt z zewnątrz. 11-hektarowy park z okazami starodrzewu i pomnikami przyrody otwierany jest również na wiejskie festyny.

Pałac w Żyrowej
Będąc w Żyrowej, nie można ominąć sąsiadującego z pałacem kościoła gotyckiego z 1300 r., który należy do najstarszych świątyń wrocławskiej diecezji (wymienia go bulla papieża Bonifacego VIII). Można tu obejrzeć m.in. wizerunki herbów trzech rodów, które władały Żyrową, oraz dwa XVIII-wieczne obrazy Franciszka Sebastiniego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska