XXVII Festiwal Chórów i Zespołów Mniejszości Niemieckiej w Walcach

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Chóry i zespoły mniejszości niemieckiej śpiewają w Walcach
Chóry i zespoły mniejszości niemieckiej śpiewają w Walcach KOG
W sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury wystąpiło 9 chórów, w niedzielę – 22 zespoły śpiewacze.

- Poszerzyliśmy trochę zakres przeglądu, dając szansę startu także chórom i zespołom z województw dolnośląskiego i śląskiego. Wiele z nich dopiero się o tej możliwości dowiaduje, ale w tym kierunku chcemy iść – mówi Marek Śmiech, wójt gminy Walce, a także dyrektor GOK. - Idea tego festiwalu uczestnikom się podoba. Wielu czeka cały rok, żeby tu przyjechać.

Wykonawców ocenia jury w składzie: Żaneta Plotnik oraz Tadeusz Eckert i Rafał Jilg.

W kategorii chórów pierwszym miejscem podzielili się: „Brosci Chorus” z Brożca, „Heimat” z Gliwic oraz „Opole Youth Choir”, tworząc tzw. złote pasmo. Miejsca drugie (srebrne pasmo) zdobyli: „Chór im. Josepha von Eichendorffa” z Raciborza, „Krappitzer Chor” z Krapkowic, „Cantate” z Pawłowa oraz „Campanella” z Grabiny. Pasmo brązowe przypadło chórom: „DFK Tarnau” z Tarnowa Opolskiego, i „Engel Herzen” z Rogowa.

W niedzielę wystąpiły 22 zespoły śpiewacze. Konferansjerkę z poczuciem humoru prowadził Leonard Malcharczyk.

- To jest prawdziwe muzyczne święto mniejszości niemieckiej - mówi Żaneta Plotnik, członkini konkursowego jury. - Zespoły występują z wielką radością i entuzjazmem, a cała publiczność śpiewa po niemiecku i po polsku razem z nimi. Na tym przeglądzie właśnie radość śpiewania jest najważniejsza. I integracja śpiewaków, którzy co roku się tu spotykają.

Do najmłodszych uczestników należy zespół „Forte” jego liderką jest Paulina Lankocz. - Jestem najstarsza w naszym zespole, więc nazywaną mamcią – śmieje się pani Paulina. - Ale kierowniczką zespołu jest pani Ewelina Kałuża. Mamy dziś na przedramionach specjalne tatuaże z nazwą naszego zespołu, bo jedna z piosenek, którą śpiewamy na przeglądzie w Walcach, mówi o tym, że tatuaż jest czymś na zawsze. Przyjechałyśmy z Rogowa koło Wodzisławia Śląskiego. Jako zespół działamy od czterech lat. Zaczynaliśmy jako „Małe Gwiazdki”, później były „Małe Gwiazdki 2”. Zmieniałyśmy się stopniowo aż do powstania nowego projektu pod nową nazwą i częściowo z nowymi osobami. Na co dzień uczymy się, pracujemy i studiujemy. Nazwa „Forte” znaczy głośno. My nie jesteśmy głośne, ale jesteśmy przebojowe. Mamy dużo świeżości i energii. Odnosiłyśmy też sukcesy. W tym roku w czerwcu wygrałyśmy Przegląd Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych na Górze św. Anny.

Z DFK Kotórz Mały przyjechał zespół „Heimatglocken”. - Powstaliśmy 25 lat temu – mówi jego liderka, Anna Widera. - Przez pierwsze 10 lat nie jeździliśmy do Walec. Jesteśmy wszyscy stuprocentowymi amatorami. Ale zdarzało nam się tutaj zajmować drugie miejsce. Choć śpiewamy przede wszystkim dla przyjemności. I żeby nasze panie miały powód, aby wyjść z domu na dwie godziny na próbę.

Wyniki konkursu zespołów spodziewane są w niedzielę około 21.00.

OPOLSKIE INFO [23.11.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska