XXVII Konkurs o Nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynkówr rozstrzygnięty. Pierwszą nagrodę zdobyła Anna Gibińska z Uniwersytetu Śląskiego

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Pierwsza nagroda przypadła Annie Gibińskiej z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która badała codzienność mieszkańców Osiedla Tysiąclecia w Katowicach.
Pierwsza nagroda przypadła Annie Gibińskiej z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która badała codzienność mieszkańców Osiedla Tysiąclecia w Katowicach. Anna Grudzka
W Instytucie Śląskim rozstrzygnięto XXVII edycję Konkursu o Nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków na najlepszą pracę magisterską dotycząca Śląska. Pierwsze miejsce przypadło Annie Gibińskiej z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która badała codzienność mieszkańców Osiedla Tysiąclecia w Katowicach.

- Byłam mieszkanką Osiedla Tysiąclecia, o którym pisałam i bardzo nie lubiłam tej przestrzeni. Później, jako osoba studiująca antropologię i socjologię zaczęłam trochę inaczej patrzeć na to miejsce, rozmawiać z mieszkańcami, którzy się nim zachwycali. Wtedy stwierdziłam, że trzeba to opisać. Znaleźć jakiś naukowy punkt zaczepienia i dowiedzieć się, dlaczego w XXI wieku ludzie chcą mieszkać na blokowisku, które potocznie kojarzy się bardzo negatywnie – opowiada Anna Gibińska autorka pracy „Obrazy codzienności w relacjach autobiograficznych mieszkańców Osiedla Tysiąclecia w Katowicach” .

Jej dyplom powstawał siedem lat, w tym czasie mieszkańcy osiedla opowiadali jej o tym jak się im żyje na Tysiąclecia. – Choć po obronie dalej nie zamieszkałabym na tym osiedlu, zmieniało się trochę moje jego postrzeganie – mówi Anna Gibińska.

Drugie miejsce przydało Michałowi Guzowi, który mierzył się z tematem „Klub piłkarski Śląsk Wrocław (1947–1989)”. Na co dzień jestem dziennikarzem, więc wybór tematu był dla mnie dość naturalny. Naturalny dla mnie, ale niekoniecznie dla mojej pani promotor - prof. Kaszuby. To świetna badaczka dziejów społeczno-politycznych XX wieku, ale ona nie zajmuje się sportem. Poprosiła o pomoc swojego męża, także profesora na naszym instytucie, który się nim interesuje. On stwierdził: „wie pan, trudno będzie coś nowego o tym napisać”. Był ostrożny, ale nie sceptyczny. Na szczęście miałem swój koncept, postanowiłem, że nie chcę wywarzać otwartych drzwi i opisywać historii klubu od strony czysto sportowej, a bardziej jego dzieje społeczno-ekonomiczno-obyczajowe.

Jacek Wawrzynek, przewodniczący kapituły Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków: - W tym roku był bardzo wysoki poziom, zwłaszcza tych pięciu nagrodzonych prac (przyznano jeszcze trzy wyróżnienia – red). Dopiero po bardzo burzliwej dyskusji zdecydowaliśmy, kto ma otrzymać pierwsze i drugie miejsce oraz wyróżnienia – mówił.

Wyróżnienia otrzymali: Łukasz Fiedeń za pracę: Zmiany użytkowania gruntów, gospodarowania i codziennego życia mieszkańców gmin w pasie autostrady A4, Uniwersytet Jagielloński, promotor: dr Robert Guzik; Dominika Szymanek za pracę: Moda na ulicach Górnego Śląska w końcu XIX w. i w wieku XX. Na przykładzie Katowic i Gliwic, Uniwersytet Śląski w Katowicach, promotor: dr hab. Aleksandra Kunce; Aleksandra Wróblewska za pracę: Życie i twórczość Samuela Beslera w kontekście przemian społeczno-religijnych Wrocławia na przełomie XVI i XVII wieku, Uniwersytet Wrocławski, promotor: prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech.

W organizowanym przez Instytut Śląski konkursie im. Jana i Wojciecha Wawrzynków nagradzane są prace magisterskie poświęcone problematyce śląskiej.

Zobacz też: Opolskie Info [23.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska