Z biznesowego punktu widzenia CSR to inwestycja, nie wydatek.

Katarzyna Kowalczyk
Katarzyna Kowalczyk, menedżer ds. komunikacji AkzoNobel.
Katarzyna Kowalczyk, menedżer ds. komunikacji AkzoNobel. AkzoNobel
W Polsce nakłady na kulturę stanowią niespełna 1 proc. łącznych wydatków budżetu państwa. Dlatego wkład sektora prywatnego jest tak ważny w funkcjonowaniu instytucji kultury. Pomoc kulturze jest dla firm często szansą do realizacji misji CSR-owych i budowania swojego wizerunku. Trzeba jednak wiedzieć, jak to robić dobrze.

Firmy w Polsce w ramach CSR coraz częściej wyrażają zainteresowanie odpowiedzialnością za kulturę oraz sztukę. CCR (ang. corporate cultural responsibility) jest bardzo rozpowszechnioną formą działalności w wielu krajach. Szacuje się, że w 2017 roku amerykański biznes przekazał ponad 1 miliard dolarów na działalność kulturalną. W Anglii prawie 22 proc. dochodów instytucji kultury (ponad 600 milionów funtów) pochodzi od firm. W Polsce brak jeszcze badań nad skalą finansowania kultury przez przedsiębiorstwa, co wynika z tego, że działalność ta nie jest jeszcze tak mocno zakorzeniona. Mimo to coraz częściej pojawiają się przykłady inicjatyw kulturalnych, wspieranych przez biznes.

Chcesz być na bieżąco z działaniami marketingowymi w internecie? Wybierz się na konferencję marketingON - najważniejszą konferencję w tej części Polski:

Z biznesowego punktu widzenia CSR to inwestycja, nie wydatek. Inwestycje mają do siebie to, że powinny się zwracać. Jak więc zainwestować w działalność na rzecz społeczeństwa lub środowiska tak, aby skorzystała na tym firma? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, ponieważ wcale nie każda aktywność firmy w obszarze CSR czy CCR będzie wspierać jej cele biznesowe. Najważniejszą zasadą efektywnego CSR-u jest jego spójność z profilem działalności marki. Taka synergia przede wszystkim gwarantuje wiarygodność.

Przyjęcie komunijne, party w ogródku czy nawet grill na działce. Deska serów zaimponuje i zadowoli gości. Kliknij i dowiesz się jak przygotować ją fachowo i za nieduże pieniądze!

Ważne jest także to, aby informacje o podjętej przez firmę aktywności mogły trafić do osób, które poza tym, że stanowią potencjalną grupę docelową, będą także zainteresowane działaniem i docenią jego wartość.

Przemyślane ukierunkowanie działalności CSR to nie tylko kwestia ściśle biznesowych korzyści. Dzięki angażowaniu się w spójne z profilem firmy obszary, marka może rzeczywiście wspierać je swoją eksperckością i doświadczeniem w danym obszarze. Co więcej, ważnym celem wielu CSR-owych akcji jest edukowanie społeczeństwa w wybranych kwestiach. Jeśli akcja nie trafi na odpowiednio dopasowany, a więc i podatny, grunt, nie będzie skuteczna i nie przyniesie oczekiwanych efektów ani w budowaniu wizerunku firmy, ani w zmienianiu społecznej świadomości.

Chcesz być na bieżąco z działaniami marketingowymi w internecie? Wybierz się na konferencję marketingON - najważniejszą konferencję w tej części Polski:

Obejrzyj wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Z biznesowego punktu widzenia CSR to inwestycja, nie wydatek. - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska