Z grypą lepiej nie igrać

Redakcja
Wielu rodziców obawia się zaszczepić swoje dzieci przeciwko grypie. Odwodzą ich od tego nawet niektórzy pediatrzy.

Twierdzą oni np., że szczepienie przeciwko grypie może wywołać u dzieci w przyszłości białaczkę lub chorobę alergiczną w wyniku "przestawienia" systemu odpornościowego. Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Opolu próbowano rozwiać te obawy. A konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Gładysz, który w niej również uczestniczył, wręcz stanowczo je odrzucił.

- To jest nasza wina, "zakaźników", że nie prowadzimy systematycznej edukacji lekarzy pierwszego kontaktu, a potem takie są skutki. Takie zbiegi okoliczności, że ktoś na coś zachorował w jakiś czas po szczepieniu, mogą się zdarzać, ale trzeba to chcieć zinterpretować w odpowiedni sposób. Absolutnie nie ma dowodu na to, iż szczepienia przeciwko grypie mogą wywołać potem coś groźnego. Osobiście jestem ogromnym zwolennikiem profilaktyki tego typu. Zaznaczam też, że wszystkie rodzaje szczepionek dostępnych obecnie w aptekach są bezpieczne.

Dzieci można szczepić przeciwko grypie dopiero po skończeniu przez nie 6. miesiąca życia. Są specjalne dawki dostosowane do tak młodego wieku. - Każde szczepienie - podkreśla dr n. med. Jan Pogorzelski, pediatra - powinno być poprzedzone badaniem lekarskim. Musi się ono odbywać w tym samym czasie, co szczepienie, gdyż następnego dnia stan małego pacjenta może być już zupełnie inny. Nie wolno przeprowadzać szczepienia, gdy dziecko jest w stanie ostrej choroby przebiegającej z gorączką, ma alergię na coś lub jest uczulone na któryś ze składników zawartych w szczepionce.

Epidemiolodzy zalecają szczepienie dzieci także dlatego, żeby uniknąć groźnych powikłań po grypie, do których należą: zapalenie płuc, miedniczek nerkowych, mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Kilka lat temu na oddziale chorób zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu zmarł na zapalenie opon 16-letni chłopiec, który wcześniej chorował na grypę.
Przeciwko grypie powinny zostać zaszczepione zwłaszcza dzieci, które:
- są chore na astmę lub mukowiscydozę
- mają wrodzoną wadę serca
- często zapadają na infekcje górnych dróg oddechowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska