Z kranów leci brudna woda!

Daniel Polak
Lokatorzy domagają się teraz od gminy remontu starej osiedlowej sieci
Lokatorzy domagają się teraz od gminy remontu starej osiedlowej sieci Daniel Polak
Po podłączeniu do gminnej sieci wodociągowej jakość kranówki się pogorszyła - alarmują mieszkańcy osiedla Azoty w Kędzierzynie-Koźlu.

Przez wiele lat lokatorzy bloków i domów jednorodzinnych tej części miasta zaopatrywani byli w wodę z osiedlowego ujęcia. I - jak mówią - była ona bardzo dobrej jakości.
- Pić można było bezpośrednio z kranu. Smaczniejsza była nawet niż woda źródlana ze sklepu - przekonują.

Wszystko się zmieniło, gdy gmina zdecydowała o przyłączeniu osiedla Azoty do miejskiej sieci wodociągowej. Wybudowano wówczas nowy rurociąg, a także zmieniono ujęcie. Mieszkańcy od początku alarmowali, że decyzję podjęto bez konsultacji z radą osiedla.

- A była to bardzo kosztowna inwestycja, pochłonęła kilkanaście milionów złotych. A teraz jeszcze okazuje się, że zamiast na niej skorzystać, faktycznie straciliśmy - mówią kędzierzynianie.

Po podłączeniu nowej miejskiej rury z wodą do osiedlowej sieci ta ostatnia zaczęła się psuć. Nikt nie przewidział, że stary rurociąg nie jest dostosowany do przesyłu wody z nowego ujęcia.

- Częste awarie sieci wodociągowej powodują, że do naszej kranówki dostają się różnego rodzaju śmieci pochodzące z niszczejącej instalacji. Chodzi np. o fragmenty starych uszczelek. Mieszkańcy osiedla boją się korzystać z wody, w której pływają takie odpady - tłumaczy Wiesław Rok, przewodniczący zarządu Rady Osiedla Azoty.

Lokatorzy domagają się teraz od gminy remontu starej osiedlowej sieci. Pismo w tej sprawie wysłali do prezydenta Kędzierzyna-Koźla.

- Remont sieci wodociągowej na całym osiedlu to bardzo duża i z pewnością droga inwestycja. Trzeba się tej sprawie dokładnie przyjrzeć. Przeanalizujemy wszystko i przygotujemy dla mieszkańców pełną informację, co można zrobić, żeby woda była czysta - obiecuje Adam Lecibil z biura prasowego Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Gminna spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja niedawno zakończyła gigantyczną inwestycję związaną z przebudową sieci kanalizacyjnej i remontem oczyszczalni ścieków, na co wydano 200 milionów złotych. Mało więc prawdopodobne, by szybko udało się znaleźć pieniądze na kolejne duże inwestycje.

- Dlatego do czasu ewentualnej modernizacji sieci wodociągowej zarząd osiedla Azoty proponuje, by zainstalowano w budynkach wspólnot mieszkaniowych odpowiednie filtry wody - przekonuje Wiesław Rok. - Chcielibyśmy się też dowiedzieć, dlaczego zrezygnowano z korzystania z naszego osiedlowego ujęcia wody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska