Z małego zdjęcia spora awantura. Kłopot Violetty Porowskiej

Artur  Janowski
Artur Janowski
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
- Na stronie wyborczej Violetty Porowskiej wykorzystano fotografię mojego autorstwa - mówi Tomasz Jędrzejewski z Opola. - Gdy zacząłem domagać się pieniędzy, usłyszałem, że jestem szantażystą.

Niewielka fotografia ratusza była częścią strony internetowej www.porowska.com.

Violetta Porowska - która chce zdobyć fotel prezydenta Opola - zaprezentowała ją w ubiegłym tygodniu.
Tyle że - jak się okazuje - fotkę ratusza użytą potem na stronie wykonał Tomasz Jędrzejewski i umieścił ją na swoim fotoblogu.

Na stronie Violetty Porowskiej wykorzystano fotografię bez zgody autora. Czytaj więcej w portalu Moje Miasto Opole

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 79

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
funkykoval
przecież napisał w liście, że nie nazwał porowskiej złodziejką.

Tylko na portalu MMO jest napisane o kradzieży własności intelektualnej. Skoro jest kradzież to jest złodziej.
m
madelaine
przecież napisał w liście, że nie nazwał porowskiej złodziejką.
f
funkykoval
Panie Jędrzejewski - wypowiedział się Pan, że p. Porowska dokonała kradzieży ???
czy może portal Moje Miasto Opole przyprawił Panu "gębę" czyli gombrowiczowsko "upupił"??
W takim przypadku czekam na pozew - wszak dobre imię człowieka jest ważniejsze od praw autorskich do fotografii budynku publicznego....
n
ninja
Ten młody narcyz myślał, że udupiąc Porowską wypłynie jako znany fotograf. Przeliczył się, nawet dziennikarze Wyborczej nie widzieli powodu by poświęcać mu artykuł w gazecie.

wypłyną baranie!!! jest juz znany bardziej niż TY!!!
M
Mazak
Chciaz nie jestem fanem Pani Violety, to popieram jej stanowisko!!!!
Chłopczyk chciał zaistnieć i zarobić w wyjatkowo nieuczciwy sposób za tandetne zdjęcie 1500 złotych obrzucając przy okazji błotem osobę publiczną. A tak na marginesie na zdjeciu sa osoby prywatne. Czy chłopczyk miał zgode na ich fotografowanie?!

Szanowy AntyPisorze, jeśli nie znasz się choć trochę na prawie autorskim i prawach pokrewnych to proszę nie wypowiadaj się ponieważ szerzysz informacje nieprawdziwe. Osoby, które są "tłem", nie ma ich na pierwszym planie nie mogą w myśl polskiego prawa żądać odszkodowań/mieć roszczeń co do swojego wizerunku na tych zdjęciach wykorzystanych nawet w sposób komercyjny. Inaczej by było gdyby np. dany rowerzysta był na pierwszym planie. Wtedy ok, trzeba mieć jego zgodę.
Pozdrawiam.
A
AntyPisor
Chciaz nie jestem fanem Pani Violety, to popieram jej stanowisko!!!!
Chłopczyk chciał zaistnieć i zarobić w wyjatkowo nieuczciwy sposób za tandetne zdjęcie 1500 złotych obrzucając przy okazji błotem osobę publiczną. A tak na marginesie na zdjeciu sa osoby prywatne. Czy chłopczyk miał zgode na ich fotografowanie?!
O
Oświadczenie
List otwarty do Tomasza Jędrzejewskiego

W odpowiedzi na Pańskie pismo (e-mail z dnia 23.09.2010 roku) należy odnieść się do dwóch kwestii. Po pierwsze, jeżeli faktycznie zamieszczone na mojej stronie "porowska.com" zdjęcie z wizerunkiem opolskiego ratusza, zostało przez Pana wykonane, a Pan nie wyraził zgody na jego użyczenie, zobowiązana jestem Pana przeprosić. Wskazuję jednak, że nie ja jestem autorką strony a agencja reklamowa odpowiedzialna za projekt zrobiła wszystko co możliwe w tej sprawie by naprawić błąd. Zaoferowała Panu rekompensatę pieniężną oraz ofertę współpracy.

Odnosząc się zaś do Pańskiego żądania, działając w przekonaniu, że podaje Pan prawdę, że jest Pan autorem zdjęcia i że przysługują Panu, a nie innemu podmiotowi, prawa do niego, wskazuję, żew mojej ocenie popartej opinią niezależnych podmiotów, żądana kwota jest wygórowana. Pomijam w tym miejscu, czy przedmiotowe zdjęcie stanowi przedmiot ochrony na gruncie prawa autorskiego, ze względu na fakt, iż jest to wyłącznie zdjęcie budynku, jednakże dla uniknięcia jakichkolwiek niedogodności, przyjmuję, że takowym przedmiotem jest. Dlatego też po analizie Pana żądania, uwzględniając przy tym, że Pańskie zdjęcie było zamieszczone na mojej stronie przez około półtora dnia, proponuję dla polubownego załatwienia sprawy kwotę 50,00 złotych. Moja propozycja wynika przy tym z prostego rachunku, a to, że przy założeniu, że kwota jest z półtora dnia, to za cały miesiąc byłaby to kwota 750,00 złotych, co wydaję się kwotą dużą za pojedyncze zdjęcie, do tego wyłącznie do korzystania, nie zaś łącznie z przeniesieniem autorskich praw majątkowych, a nadto uwzględniając jego walor autorski, a to, że jest wyłącznie zdjęcie budynku.
W związku z powyższą propozycją wnoszę o określenie się czy jest ona dla Pana satysfakcjonująca, a na co oczekuję przez siedem dni licząc od dnia przesłania Panu niniejszego pisma. W razie akceptacji powyższego proszę o wskazanie formy zapłaty, a wcześniej przedłożenie właściwego rachunku "faktury".

Pomijając zaś już powyższą kwestię należy odnieść się i do pozostałej części Pańskiego pisma, które wykracza poza ramy związane z przedmiotem Pańskiego żądania. Za niedopuszczalne uznać bowiem należy bez znajomości sprawy zarzucanie mi kradzieży, zwłaszcza gdy ten sam zarzut stawia się w ramach Nowej Trybuny Opolskiej "wydanie z dnia 30.09.2010 r." , a więc gdy pomówienie to ma charakter publiczny. Wydaje się, że zanim taki zarzut komukolwiek się stawia warto byłoby zaczerpnąć właściwej porady, zamiast naruszać dobra osobiste osobie, która nie miała ani wiedzy na temat pochodzenia zdjęcia, ani, że jego użycie mogło naruszać czyjekolwiek prawa. Tym samym liczę, że przeprosi Pan mnie za nazwanie mnie "złodziejem", a co należy wprost wywodzić ze stawianego mi zarzutu kradzieży.

Zwracam jednocześnie uwagę, że w mojej ocenie dopuścił się Pan także groźby karalnej wobec mojej osoby. Oto bowiem, a co jest bezsporne, napisał Pan, że "domaga się" zapłaty kwoty 1.500.00 złotych, a w przypadku gdy nie porozumiem się w tej kwestii z Panem skieruje pan sprawę do organów ścigania i mediów. Nie ma zatem wątpliwości, że wymuszał Pan na mnie odpowiednie zachowanie pod groźbą skierowania sprawy do w/w organów i mediów, co nota bene Pan wcielił w życie. Zwrócić nadto należy uwagę, że swoją groźbę oparł Pan o fakt, że jestem osobą publiczną, do tego kandydatką na Prezydenta Opola, co wzmacnia zarzut wobec Pana, gdyż mógł Pan przyjmować, że z obawy o skutki ewentualnego artykułu w mediach, zgodzę się na stawiane przez Pana warunki. Nic jednak bardziej mylnego. Wskazać przy tym należy, że graniczy z pewnością, iż gdyby to inna osoba prywatna wykorzystała Pana zdjęcie (nie publiczna) z pewnością nie "nie trafiłby" Pan do NTO, a co potwierdza, że Pańskie działanie miało na celu przymuszenie mnie do realizacji Pańskiego żądania, albo inny, ale na pewno nie rzeczowy, powód.
W związku z podanymi powyżej okolicznościami wyrażam zbulwersowanie, tak stawianym mi zarzutem kradzieży, jak i próbą zastraszenia mnie określonymi Pańskimi działaniami, gdybym nie zgodziła się na Pana żądanie. W związku też z tym w rzeczywistości to nie ja dopuściłam się jakichkolwiek istotnych naruszeń, a wyłącznie Pan, a skutkiem czego liczę, że po analizie sprawy i jej rzeczowej ocenie przeprosi Pan za postawiony mi zarzut i Pańskie niezgodne z prawem działania, w tym w taki sam chętny sposób jak zwrócił się Pan do NTO "ze skargą", przeprosi Pan mnie na łamach tejże gazety za sformułowany wobec mnie zarzut kradzieży.

Z poważaniem

Violetta Porowska
S
Sławek
Ten młody narcyz myślał, że udupiąc Porowską wypłynie jako znany fotograf. Przeliczył się, nawet dziennikarze Wyborczej nie widzieli powodu by poświęcać mu artykuł w gazecie.
a
anita
A nikt z piszacych tu oszolomow i moherowych beretow nie pomyslal ze p.Porowska mowi nieprawde?bo to Ona ma cos do wygrania a nie ten mlody czlowiek!Ona juz pchala sie an rozne stanowiska wiec moze teraz sie uda.Po trupach do celu.Taka mamy Polske?
h
hucz
Ważne że gośc robi ściemę! Szkoda mi tej Porowskiej bo babka fajna tylko pecha ma ciągle..
D
Dzięgiel
Jakby kogo interesowało to od 1 października drożeje gaz o 6,3%
r
remix2
A dlaczego ten Pan Amator fotografii zamiast do sądu poszedł do mediów??

Dlaczego nie przyjął zaproponowanego przez agencję porozumienia??

Taki butny narcyz zasługuje na to co ma.

Ten butny narcyz nie ma powodów już chodzić po sądach gdyż jego plan został zrealizowany. On już otrzymał odpowiednie wynagrodzenie za swój SHOW. Założe się że gdyby zdjęcie zabrała agencja i umieściła na swojej stornie to nawet palcem by nie kiwnął
M
Maciej
A dlaczego ten Pan Amator fotografii zamiast do sądu poszedł do mediów??

Dlaczego nie przyjął zaproponowanego przez agencję porozumienia??

Taki butny narcyz zasługuje na to co ma.
p
pepe
TO JEST JESZCZE JEDEN DOWÓD NA TO ŻE POLSKĄ ŻDZĄ ZŁODZIEJE! Sam fotografuje dużo i czasami umieszczam zdjęcia moje na różnych stronach dlatego potępiam tego typu zachowanie zwłaszcza że ta pani chce być na wysokim stanowisku węc pytam czy tak samo będzie okradać społeczeństwo i swoich współpracowników? Moim zdaniem ta pani powinna przynajmniej rok przepracować w realu promując artykuły różnych firm byłby to czas na przemyślenia potem zobaczyli byśmy jak wyglądała by jej władza.
u
uzi
Kto jest tak naprawdę właścicielem o to mi chodzi. Rozumiesz mnie karabinku ? a co zrobisz jeżeli na fotoli czy innym płatnym serwisie zdjęć te samo zdjęcie będzie miało 5 różnych właścicieli, zapłacisz 5 osobom tak na wszelki wypadek ?
To Ty nie rozumiesz. Zwracasz się do właściciela strony aby podał Ci namiary do autora zdjęcia lub powiedział kto jest jego autorem lub ma majątkowe prawo do zdjęcia (co innego jest być autorem a co innego posiadać autorskie prawo majątkowe). Jeżeli nie uda się w ten sposób uzyskać takiej informacji to trudno. To nie bierzesz tego zdjęcia proste? Nie musisz mieć tego zdjęcia bo Ty chcesz. Bo ono czyjeś jest - nie udało się ustalić to go nie biore, szukam innego a nie kradne.
Dodaj ogłoszenie