Z Niemcami już dużo „handlujemy”, teraz czas na Luksemburczyków. Ponad 100 rozmów biznesowych w czasie dwudniowej giełdy w Opolu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Podczas giełdy zaaranżowano około stu spotkań. Na zdjęciu rozmowy b2b w urzędzie marszałkowskim.
Podczas giełdy zaaranżowano około stu spotkań. Na zdjęciu rozmowy b2b w urzędzie marszałkowskim. Fot. Katarzyna Kownacka
Piętnastu zagranicznych przedsiębiorców z niemieckich landów Nadrenii-Palatynatu Kraju Saary oraz Luksemburga (m.in. winiarzy, przedstawicieli firm budowlanych i transportowych) wzięło udział w międzynarodowej giełdzie w Opolu.

- Z danych dotyczących wymiany handlowej między Nadrenią–Palatynatem a Polską wynika, że wartość naszego eksportu wynosi 2,4 miliarda euro, a importu ponad 1,5 miliarda euro. Notujemy w ostatnich latach regularny wzrost eksportu na poziomie 8-12 procent rocznie i należy podkreślić, że jest to wzrost zrównoważony – wyliczał podczas briefingu prasowego poprzedzającego giełdę Franz Sei z Ministerstwa Gospodarki Nadrenii-Palatynatu. – W związku z tym Polska jest wśród 10 najważniejszych dla nas kierunków eksportowych.

W Opolu gościli niemieccy przedsiębiorcy z Nadrenii-Palatynatu właśnie oraz Kraju Saary.

Reprezentująca biznesmenów z Luksemburga Sabrina Sagramola z Izby Przemysłowej Luksemburga zauważyła, że kooperacja między naszymi krajami nie jest tak intensywna jak z Niemcami, ale właśnie m.in. takie spotkania jak w Opolu mają służyć jej zintensyfikowaniu. Sagramola podała, że do Opola przyjechali m.in. przedstawiciele przemysłu winiarskiego, branży logistycznej i transportowej.

Nasileniu kontaktów biznesowych ma też służyć utworzenie we Wrocławiu Polsko-Luksemburskiej Izby Gospodarczej, o czym mówił Krzysztof Bramorski, konsul honorowy Luksemburga . - To w Luksemburgu rozpoczyna się nowy Jedwabny Szlak - podkreślił.

Kolejne polsko-luksemburskie biznesowe spotkania zaplanowano w listopadzie br. i pierwszej połowie 2019. r

Marszałek Andrzej Buła podkreślił, że do rozwoju biznesu w województwie przyczynia się też działalność opolskich biur w Brukseli i Frankfurcie.

Regulacja firm odszkodowawczych, to większe bezpieczeństwo dla poszkodowanych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska