Z okazji Dnia Kobiet opolski NFZ zachęca Opolanki do zrobienia badań mammograficznych i cytologii

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Z okazji Dnia Kobiet opolski NFZ zachęca Opolanki do zrobienia badań mammograficznych i cytologii
Z okazji Dnia Kobiet opolski NFZ zachęca Opolanki do zrobienia badań mammograficznych i cytologii OOW NFZ
Opolski Narodowy Fundusz Zdrowia z okazji Dnia Kobiet zachęca Opolanki do troski o swoje zdrowie i zrobienia bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych. Przypominają o tym biało-różowe balony na siedzibie NFZ w Opolu.

- Na co dzień jesteśmy zapracowane, zatroskane o innych. Własne zdrowie odkładamy na dalszy plan, a profilaktykę chorób na wieczne „potem”. Z okazji Dnia Kobiet zróbmy coś dla siebie! Zaplanujmy i skorzystajmy z bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych - zachęca Barbara Pawlos, rzeczniczka opolskiego NFZ.

- Dziś symbolem kobiecości i jednocześnie przypomnieniem o konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych są biało różowe balony oraz różowa wstążka, które zawisły na budynku OOW NFZ - mówi.

Program profilaktyki raka szyjki macicy

W ramach programu wykonuje się badanie cytologiczne wymazu z ujścia zewnętrznego i z tarczy szyjki macicy. W przypadku niepokojącego wyniku badania cytologicznego lekarz kieruje na dalszą diagnostykę (etap pogłębionej diagnostyki), która obejmuje kolposkopię oraz ewentualne badanie histopatologiczne wycinków.

Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat:

  • które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
  • obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Kobiety, które nie mieszczą się w podanej grupie wiekowej również mogą korzystać z bezpłatnych badań cytologicznych w poradniach posiadających umowę z NFZ.

Program profilaktyki raka piersi

W ramach programu wykonuje się mammografię, a w przypadku nieprawidłowego wyniku badania mammograficznego, pacjentka kierowana jest do etapu pogłębionej diagnostyki, w ramach której lekarz może zlecić dodatkową mammografię, usg piersi, biopsję.

Z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), spełniające jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia czynnikami ryzyka (rak piersi wśród członków rodziny - u matki, siostry lub córki, mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2).

Programem badań profilaktycznych nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym (pacjentki te są już w trakcie leczenia lub pod kontrolą onkologiczną).

Badania wykonywane są w niżej podanych ośrodkach stacjonarnych – przychodniach lub szpitalach oraz w mammobusach. Nie jest wymagane skierowanie.

Program profilaktyki raka piersi realizują: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu (77 40 62 527), Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Centrum" w Opolu (77 45 38 462), Opolskie Centrum Onkologii (77 44 16 008), Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich (77 40 70 260), Nyski Ośrodek Onkologii "Onkovit" (77 43 32 486), Ac Artimex w Kędzierzynie-Koźlu (77 48 10 592).

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska