Z okazji święta Uniwersytet Opolski nadał dwa doktoraty honorowe. Wybitny polski aktor na uroczystości [Zdjęcia]

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Tytuły doktora honoris causa otrzymali: wybitna czeska językoznawczyni prof. Jana Hoffmannova i prof. Julian Kornhauser, poeta, prozaik, nauczyciel akademicki.
Tytuły doktora honoris causa otrzymali: wybitna czeska językoznawczyni prof. Jana Hoffmannova i prof. Julian Kornhauser, poeta, prozaik, nauczyciel akademicki. Sylwester Koral
Uniwersytet Opolski świętował w czwartek, 10 marca, swoje 28 urodziny. Z okazji święta tradycyjne wręczono najważniejsze akademickie laury. Tytuły doktorów honoris causa nadano prof. Janie Hoffmannovej – wybitnej językoznawczyni o europejskiej renomie oraz prof. Julianowi Kornhauserowi – współtwórcy nowej fali w polskiej literaturze, prozaikowi, krytykowi i slawiście.

Julian Kornhauser niestety nie mógł przyjechać na uroczystość. Dyplom w jego imieniu odebrał syn, Jakub Kornhauser. W auli Wydziału Teologicznego zabrzmiały jednak wiersze poety w wykonaniu wybitnego aktora, Andrzeja Seweryna.

Rok 2022 to dla uczelni wyższych rok ewaluacji, która po raz pierwszy odbędzie się według nowych kryteriów. Na Uniwersytecie Opolskim pod ocenę poddanych zostanie 17 dyscyplin. Rektor liczy na uzyskanie kategorii A dla 2-3 dyscyplin, kategorii B+ dla 8-10 i kategorii B dla 3-4. Najwyższa oceny można spodziewać się dla nauk o polityce i komunikacji społecznej oraz o językoznawstwa. W obu realizowane są dwa duże projekty międzynarodowe – FORTHEM i FIT FORTHEM, które dadzą uczelni dużo punktów przy ocenie. Szansę ma również biologia i chemia.

W tym roku, we wrześniu, uczelnia zakończy projekt Pomologia. Wspólnie z USK kontynuowane będzie tworzenie Uniwersyteckiego Centrum Chorób Cywilizacyjnych. Gotowy jest już wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o wdrożenie Opolskiego Centrum Badań Strukturalnych i Materiałowych. Wartość tego projektu to 5,3 mln zł.

Zaplanowano remont dwóch kondygnacji budynku dawnej szkoły medycznej przy ul. Katowickiej. Będzie tam Centrum Nowoczesnych Technologii oraz sale dydaktyczne dla kierunku pielęgniarstwo.

Na Uniwersytet Opolski składa się 12 wydziałów i 19 instytutów naukowych, współpracujących z pozostałymi jednostkami uczelni, co tworzy dynamiczny, nowoczesny i wszechstronny organizm naukowo-dydaktyczny. Uczelnia dysponuje ogromnym potencjałem naukowym, generowanym przede wszystkim przez jej utytułowaną kadrę oraz przez mnogość specjalistycznych pracowni, laboratoriów, centrów informatycznych i medialnych, a także przez imponujące zasoby biblioteczne.
Lista blisko 80 kierunków oferowanych przez Uniwersytet Opolski gwarantuje kompleksowe i gruntowne wykształcenie.

Uniwersytet Opolski powstał w 1994 roku z połączenia czołowej uczelni pedagogicznej w kraju - Wyższej Szkoły Pedagogicznej – z opolską filią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska