Z Opola do Nysy dojedziemy w godzinę

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Pociągi i szynobusy przegrywają - póki co - z autobusami, bo jadą dłużej. Dlatego tracą wielu pasażerów.
Pociągi i szynobusy przegrywają - póki co - z autobusami, bo jadą dłużej. Dlatego tracą wielu pasażerów. Fot. Sławomir Mielnik
PKP ogłosiło przetargi, dzięki którym linie Opole-Nysa i Opole-Kluczbork doczekają się wreszcie remontu. Dziś podróż pociągami po tych trasach to horror.

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosił właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji remontu linii Opole - Kluczbork. Inwestycja obejmie przebudowę peronów na stacji Jełowa i przystankach kolejowych: Opole Gosławice, Kotórz Mały, Osowiec Przystanek, Kały, Laskowice Oleskie, Tuły, Bukowo i Borkowice.

- Perony będą podwyższone, dostosowane do potrzeb podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się i wyposażone w elementy małej architektury: wiaty, ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci - wylicza Mirosław Siemienic, z PKP Polskie Linie Kolejowe. - Zamontujemy nowe oświetlenie i oznakowanie.

Na trasie wymienione zostaną wyeksploatowane tory, a robotnicy wyremontują obiekty inżynieryjne (mosty, przepusty, przejazdy).

Podobny projekt robiony jest też dla linii Opole - Nysa. Tam zakres prac jest niemal identyczny, a rozpoczną się one w 2018 roku.

Obie będą remontowane z unijnych pieniędzy, które w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymało województwo opolskie. To w sumie 27 milionów euro. Dzięki tym inwestycjom znacznie się skróci czas przejazdu.

- To dla nas priorytetowe linie, a są w tak fatalnym stanie technicznym, że podróż po nich pociągami staje się mało atrakcyjna - tłumaczy Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska