Z Opola i Kędzierzyna-Koźla pojedziemy pociągiem do Berlina,...

  Z Opola i Kędzierzyna-Koźla pojedziemy pociągiem do Berlina, Bratysławy czy Budapesztu!

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowy pociąg do Berlina, Bratysławy i Budapesztu będzie w nowym rozkładzie zatrzymywał się w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu.

  Nowy pociąg do Berlina, Bratysławy i Budapesztu będzie w nowym rozkładzie zatrzymywał się w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu. ©Andrzej Banas / Polska Press

  Dodatkowe połączenia do Warszawy oraz nowy pociąg NightJet umożliwiający dojazd m.in. do Berlina – to najważniejsze zmiany dla województwa opolskiego w nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity.
  Nowy pociąg do Berlina, Bratysławy i Budapesztu będzie w nowym rozkładzie zatrzymywał się w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu.

  Nowy pociąg do Berlina, Bratysławy i Budapesztu będzie w nowym rozkładzie zatrzymywał się w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu. ©Andrzej Banas / Polska Press

  To już pewne. Od nowego rozkładu jazdy, który zacznie obowiązywać od 9 grudnia 2018, PKP Intercity wprowadzi więcej pociągów kursujących między Opolem a Warszawą.

  Wszystko po to, by zapewnić mieszkańcom Opolszczyzny dogodny dojazd do stolicy - mówi Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

  W nowym rozkładzie jazdy przewoźnik wprowadzi też pociąg IC NightJet relacji Wiedeń/Budapeszt – Wrocław – Berlin, który umożliwi dzienny dojazd do Berlina oraz nocny do Wiednia, Bratysławy i Budapesztu.

  Po stronie polskiej zatrzyma się m.in. na stacji Opole Główne, a także Wrocław Główny, Kędzierzyn-Koźle i Racibórz - dodaje Agnieszka Serbeńska.

  I tak:
  • z Opola w stronę Budapesztu i Wiednia odjeżdżać będzie o godz. 23.40, a z Kędzierzyna-Koźla o 0.26. W stolicy Węgier skład meldować się będzie o godz. 8.35, natomiast w Wiedniu o godz. 7.00 (w Czechach będzie rozdzielany na Węgry i do Austrii).
  • do Berlina z Opola wyjedzie o godz. 4.21, a w stolicy Niemiec będzie o godz. 9.16. Z Kędzierzyna-Koźla skład odjedzie o 3.31.


  Dodatkowo pociąg IC Przemyślanin, jadący z Przemyśla, będzie prowadził grupę wagonów do Berlina, które będą przełączane do pociągu IC NightJet w Katowicach.

  Wagony do Przemyśla będą odczepiane na stacji w Raciborzu, po czym wyruszą w podróż do Katowic przez Gliwice i Zabrze. Dzięki temu mieszkańcy aż sześciu województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego zyskują połączenie międzynarodowe i będą mogli dojechać bezpośrednio do stolicy Niemiec.

  PKP Intercity inwestuje też w tabor. Przewoźnik podpisuje kolejne umowy na zakup nowych i modernizację starych wagonów. Z pierwszych efektów tych kontraktów, pasażerowie będą mogli skorzystać już od początku 2019 roku.

  Na torach pojawią się pierwsze wagony zmodernizowane przez H. Cegielski Fabrykę Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Będą to wagony przedziałowe drugiej klasy.

  - Pasażerowie skorzystają w nich z wygodnych foteli, klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, elektronicznego systemu informacji pasażerskiej oraz toalet z zamkniętym obiegiem - mówi Agnieszka Serbeńska. - Ponadto zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu.

  Zmodernizowane wagony będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce. Dostępne będą na trasach:
  • Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok)
  • Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok)
  • Kraków/Lublin– Katowice – Wrocław – Zielona Góra – Szczecin – (Świnoujście)


  Już w 2017 roku planowane było połączenie kolejowe Opola z Berlinem

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo